Vabariigi President pälvis Max Schmidheiny Fondi Vabaduse auhinna
19.05.2001

President Lennart Meri esines täna hommikul ettekandega St. Galleni ülikoolis sümpoosiumil ''Uus jõudude tasakaal'', kus Max Schmiedheiny Fond andis presidendile üle Vabaduse auhinna, mille suurus on 100 000 Šveitsi franki. Max Schmidheiny Fond autasustas Lennart Meri kirjaniku ja intellektuaalina, kes väljendas oma kirjandus- ja filmitegevuses poeedi sulega kaasmaalaste lootusi ja kartusi ning andis selle kaudu suure panuse eestlaste rahvusliku identiteedi säilitamisele nõukogude okupatsiooni perioodil

President rääkis oma ettekandes ''Väikeriikide roll Euroopa kultuuriruumis'' väikeriikidest kui Euroopa tasakaalu loojaist ja sellest, et Euroopa rikkus on rahvaste ja riikide rohkus. Presidendi sõnul pooldab ta kahekojalise Euroopa parlamendi mõtet, kus alamkojas oleksid riigid proportsionaalselt ja ülemkojas võrdselt esindatud. See ülesehitus annaks Presidendi sõnul kõigile Euroopa kodanikele kindlustunde, et ka nende soovidega arvestatakse. President rääkis Eesti ajaloolisest kogemusest ja rõhutas, et ei tohiks korduda Teise maailmasõja eel toimunu, kus jõudude tasakaalu säilitamise nimel loobuti põhimõtetest.

President tutvustas kuulajatele ka Eesti praegusi saavutusi, tema kõne võeti väga hästi vastu. Presidendi kõne täisteksti leiate Internetis aadressil www.president.ee.

Homme annab Vabariigi President Eesti päritolu leiutaja Walter Zappile Züricihis üle Maarjamaa Risti IV klassi ordeni. Riigipea naaseb Eestisse homme hilisõhtul.

Loe lisaks:

Väikeriikluse kiituseks Neue Züricher Zeitung 21. Mai 2001
Meri becomes star of Swiss symposium The Baltic Times (May 2001)


Presidendi kantselei pressiteenistus
Kadriorus 19. mail 2001