Vabariigi President Prantsuse suursaadiku korraldatud õhtusöögil Euroopa Liidu suursaadikute auks Tallinnas 21. detsembril 2000
21.12.2000

Daamid ja härrad,

Eesti seisukohalt on viimane poolaasta Prantsusmaa eesistumisel olnud edukas. Meie kodutöö, mis tahab tegemist, enne kui me Euroopa Liiduga ühineda saame, on edenenud. Nagu te kõik teate, ei ole see töö alati lihtne. Siiski võime rahuldustundega silmitseda mööduva aasta saavutusi, mis ka Euroopa Komisjoni eduaruandes väärilist äramärkimist on leidnud. Komisjon märkis küll ära ka vajakajäämised mitmel elualal, ning me jätkame tööd nende küsimustega, et võiksime oma liikmelisuskavast kindlalt kinni pidada.

Euroopa Ülemkogu tippkohtumine Nizzas avas tee EL laienemisele, nagu oligi kavatsetud, ning just seepärast loeme tippkohtumise tulemusi edukaks mitte ainult Prantsusmaale, vaid ka Eestile ja Euroopale. Me kõik teame, et ajalehtedes on ilmunud mitmeid kriitilisi artikleid Nizza tulemuste kohta. Mitmed ajakirjanikud ja analüütikud – ja koguni mitmed poliitikud – on öelnud, et Nizzas ei saavutatud soovitut ning see, kuidas tippkohtumine lõppes – üpris hoogsa sõnavahetusega – ei tõota Euroopale head. Võin sellele kriitkale vaid vastata, et lõppude lõpuks on poliitika võimalikkuse kunst. Peame olema rahul Nizza tippkohtumise tulemustega lihtsalt sellepärast, et need on tulemused, mida sel konkreetsel ajahetkel oli võimalik saavutada. Euroopa Liit põhineb aatelisel ideel, kuid seda on alati ehitatud reaalsete vahenditega, ja nii saab see olema ka edaspidi.

Nüüd ootame me liitumisläbirääkimiste jätkumist Rootsi eesistumisel. Nizza Euroopa Ülemkogu eesistuja lõppjäreldused tõdevad, et on tulnud aeg anda uut hoogu laienemisprotsessile. Samuti ütlevad need, et paremini valmistunud kandidaadid peaksid ka edaspidi suutma jätkata kiiremini kui need, kes on vähem valmistunud. See on oluline märguanne ning me loodame, et selle tegelik rakendamine tähendab meie läbirääkimiste olulist hoogustumist eeloleval poolaastal. Stockholmi positiivne mõttelaad annab mulle julgust, ning ma usun kindlalt, et hea tahte ning kõigi osapoolte tarmuka lähenemise abiga suudame me saavutada oma eesmärgi ning Eestist saab Euroopa Liidu liige 1. jaanuaril 2003.


Niisiis tahaksin tõsta klaasi Euroopa Liidu terviseks ning Prantsusmaa eesistumise ja tulevase Rootsi eesistumise terviseks ning mis veel olulisem – sõpruse terviseks meie riikide ja rahvaste vahel, ja soovida meile kõigile rahulikke ja rõõmsaid jõulupühi.

Tänan teid.