Vabariigi Presidendi intervjuu ajalehele Eesti Päevaleht 27. märtsil 2001
27.03.2001

Meri soovitab kiiret valitsusremonti

President Lennart Meri sõnul peavad vigu teinud ministrid kiiresti oma kohad loovutama pädevamatele, et Eesti ei vajuks enne Euroopa Liidu ning NATO lävepakku jõuetult kokku.

Väga teravalt on päevakorda kerkinud võimalik valitsusremont või vähemalt vajadus selle järgi. Erinevad avaliku arvamuse küsitlused näitavad, et ühe või teise ministriga ei olda rahul. Milline on teie seisukoht, kas kaks aastat tegutsenud valitsus peaks jätkama teisel kujul?

Ma olen teiega nõus, et Eesti avalikus arvamuses on teravalt päevakorda tõusnud valitsusremondi vajadus. Ma tean, et stabiilne valitsus on ideaalne eesmärk. Kui stabiilse valitsuse stabiilsust võtab ära mõni valitsuse liikmetest, kes on teinud vea, siis ta saab oma viga ainult ühel viisil parandada, nimelt oma viga tunnistades ja loovutades oma koha mehele, kes seda viga ei tee.

Kas praeguses valitsuskoalitsioonis on selliseid mehi, kes on teinud vea ja kes peaksid seda tunnistama?

Mulle tundub, et kui ma seda eitaksin, oleksin ma nagu valge vares Eestis. Ma tahan, et Eesti elaks stabiilset poliitilist elu. Et Eesti, kes on kümme aastat püüelnud Euroopa Liidu ja NATO liikmeks, et ta ometi kaks detsimeetrit enne finišit ei vajuks väsimusest kokku. Meil on jõudu, meil on isegi lusti ja head tuju, aga hea tuju võib alati hapneda äädikaks, kui heale tujule ei järgne hea tegu.

Nüüd, kui otse küsida, et kas...

Ma olen president, katsuge mind natukene säästa. Ma ei saa öelda, et...

Et need ja need mehed võiksid lahkuda?

Jah.

Kus on teie hinnangul see piir, kus iha stabiilsuse järgi riigis muutub pelgalt võimuihaks? Kas see piir on praegu ületatud?

Vaadake, ma töötan joonlauaga ja see joonlaud on kümme aastat pikk. Ja kui ma selle joonlaua paberi peale panen, siis mulle tundub, et ta näitab ühte väga sirget joont. Eesti on olnud edukas, edukam kui Kesk-Euroopa riigid. Kümme aastat tagasi oli meil väga raske nii head saavutust isegi ette kujutada. Kui me seda joonlauda vaataksime mikroskoobi all, siis te näeksite, et seal joonlauas on krobelisused. Need tuleb ära võtta, et joon oleks veelgi sirgem, sest sirgem joon tähendab kiiremat liikumist.

Kui tõenäoline on, et valitsusremont toimub juba lähemas tulevikus?

Ma võin ainult öelda, et mida kiiremini see toimub, seda suuremad on praeguse koalitsiooni väljavaated järgmistel parlamendivalimistel. Enne seda tulevad veel kohalike omavalitsuste valimised. Nii et ma võin siin ainult soovitada kiirust.

Tavaliselt räägitakse võimalike tagasiastujatena majandusministrist ning teede- ja sideministrist, harvem kõneldakse ka sellest, et peaminister Mart Laar peaks tagasi astuma. Kuidas teie sellele vaatate?

Mulle tundub, et vaatamata paljudele koerustükkidele, mis meenutavad Tootsi ja tema Tamasseri rauda, on Laaril olnud erakordne oskus seda koalitsiooni tasakaalus hoida ja hoolitseda selle eest, et Eesti riik liigub kiiresti. Kui mul on õigus, siis see on anne ja kui see on anne, siis tuleb seda hinnata.

Laar ütles ühes hiljutises intervjuus, et tema ei näe põhjust valitsusremondiks sellepärast, et see annaks väga halva signaali ebastabiilsusest Euroopa Liidule ja NATO-le.

Ma ei pannud tähele, et Saksamaa oleks NATO-st või Euroopa Liidust välja visatud pärast seda, kui ta põllumajandusministri vahetas noore daami vastu, kes neli tundi hiljem esines juba parlamendi ees ja esines nii, et tal olid faktid peas, statistika peas ja tegevuskava olemas. Vastupidi, mulle tundub, et valitsusremont on enesestmõistetavalt üks parlamentaarse demokraatia tunnusjooni.


Henrik Roonemaa