Vabariigi President loodab, et Venemaa seab oma pilgu tuleviku poole
13.06.2001

Eesti loodab endistviisi, et Vene Föderatsioon seab oma pilgu tulevikku ega jää kordama absurdset juttu, nagu oleks Eesti Vabariik 1940 vabatahtlikult astunud Nõukogude Liitu, ütles president Lennart Meri Tallinna lauluväljakul Teise maailmasõja ohvritele peetud kõnes. ''Ning see paneb meid õlgu kehitama, kui mõned Vene poliitikud sellest järeldavad, et Eestil ei ole õigust astuda NATO liikmeks,'' ütles president Meri. Eesti on presidendi sõnul oma valikud teinud. ''Koos olles tunneme oma tugevust, oma tahtejõudu, oma väärikust ja oma kindlat otsust edasi minna senikaua, kuni me võime julgesti öelda: Eesti on taas saavutanud oma koha seal, kuhu me oleme alati kuulunud, Euroopas,'' ütles president Meri.

Presidendi sõnul teatakse Eestis hästi, mida tähendab Molotov-Ribbentropi pakt ehk Hitler-Stalini pakt, kui kaks julma diktaatorit oma punase pliiatsiga püüdsid maailma omavahel jagada mõjutsoonideks. ''See punane pliiats lõikas läbi ka meie saatuse ja meie hinge. Ta on nõudnud kohutaval hulgal ohvreid meie rahva hulgast. Ometi oleme olnud saatusest tugevamad, oleme õppinud mineviku vigadest ja me ei korda neid,'' ütles president, kelle sõnul võiks Eesti oma idanaabrit Venemaad julgustada, sest puhta minevikuga riigil on ka puhas tulevik.

Võõrvõimu vägivalla ohvritele andis president täna viimasel, 15. üritusel ''Eesti mäletab'' Tallinna lauluväljakul oma saatusekaaslasile üle 1300 Murtud rukkilille märgi. Üle Eesti, igas maakonnas surus president ligi 10 000 võõrvõimu vägivalla ohvri kätt ja andis Murtud rukkilille märgi. Murtud rukkilille kokkutulekutest võttis osa üle kahekümne tuhande Teise maailmasõja ohvri.


Presidendi kantselei pressiteenistus
Kadriorus 13. juunil 2001