Vabariigi President käis Kehras ja avas paberivabriku uue tsehhi
04.06.1998

President Lennart Meri oli täna pärastlõunal Kehra keskväljakule tervitama tulnud hulgaliselt linnarahvast. Linnapea Jüri Lillsoo näitas presidendile linna hakkekatlamaja ning Kehra raudteejaama, kus 1919. aasta alguses asus Eesti Rahvaväe 1. diviisi staap. President käis külas ka Kehra lasteaias, kuulas eesti ja vene laste laulu ning vaatas ringi Kaunissaare veehoidla juures.

President Meri tutvus ka Kehra Keskkooliga ning kirjutas kooli külalisteraamatusse soovi, et õpetajatel ja õpilastel oleks ennekõike palju armastust oma kooli, oma linna ja naabervaldade vastu. ''Hinnake seda kaunist rohelist pärga, mis juba praegu ümbritseb Kehra linna,'' soovitas president.

Koolimajja oli presidendiga kohtuma tulnud saalitäis Kehra linna ja Anija valla rahvast. President rääkis heakorrast, rõhutades, et meil tuleb üheskoos Eesti puhtaks küürida: ''Eesti küürimine algab kodust ja ennekõike iga inimese hingest,'' sõnas ta. President meenutas ka, et enne sõda oli Eestis kindel tähendus sõnapaaril ''Kehra papp''. Presidendi sõnul peab tänase Eesti töö olema nagu Kehra papp.

President Meri külastas ka Kehra suurimat tööstusettevõtet ja tööandjat, Tolaram Grupile kuuluvat Horizoni paberivabrikut. Paberivabriku uue tsehhi avamisele kogunenutele meenutas riigipea Kehra sõnumit sõjaeelses Eestis: ''Kehral oli oma kindel sõnum ja see oli kvaliteet.''

Presidendi sõnul on mitmed kirjanikud loonud kujutluse eestlastest kui maarahvast, ka Tammsaare. ''See on nii – kes julgeks Tammsaarele vastu vaielda – ja samas ka ei ole, sest eestlane on kummalisel viisil olnud alati avatud tehnikale,'' sõnas president.

President tunnustas Tolaram Grupi esimehe Mohan Vaswani sõnu, et HORIZONI tehas on pühendatud Kehra elanikele ja Eestile. President Meri lõikas läbi tehase uue, majapidamispaberit töötleva tsehhi lindi ja purustas ka kookospähkli, mis peaks tooma Singapuri tava kohaselt tehasele edu.


Presidendi Kantselei pressiteenistus
Kadriorus 4. juunil 1998