Vabariigi President on Washingtonis
14.01.1998

President Lennart Meri alustas oma nädalast visiiti Ameerika Ühendriikidesse, mille peasündmus on reedel Washingtonis toimuv Ameerika Ühendriikide, Eesti, Läti ja Leedu partnerlushartale allakirjutamise tseremoonia ning sellele järgnev nelja presidendi kohtumine Valges Majas.

Teisipäeval olid Eesti riigipeal New Yorgis kohtumised mõjukate USA majandus- ja poliitikaringkondade esindajatega. Eesti päritolu ärimehe Karl Wellneri organiseerinud lõunasöögil osalesid Kesk- ja Ida-Euroopast huvitatud ettevõtjad, teiste seas ajakirja ''Foreign Affairs'' toimetaja James Hogue, kirjastuse Forbes asepresident Cristopher Forbes, nimeka reklaamiagentuuri Bates nüüdseks pensionile jäänud president Carl Spielvogel, samuti Reagani administratsiooni kaitseminister, praegune ajakirja ''Forbes'' toimetaja Caspar Weinberger, Philip Morris International Inc asepresident David Dangoor, Eestisse miljon dollarit investeerinud Gruss & Co president Martin Gruss.

Eile andis Eesti, Läti ja Leedu presidendi auks õhtusöögi maailma suuruselt teise panga Credit Suisse’i president John Hennessy. Õhtusöögil osales suurettevõtete esindajaid, näiteks OmniTRAXi, Velsicoli, Coastal Corporationi, NRG Energy jt Balti riikidega kontakte omavate ettevõtete tippjuhid. President Meri esines õhtusöögil sõnavõtuga, öeldes, et reedel allkirjastataval partnerlushartal, milles Ameerika Ühendriigid kinnitavad ''reaalset, sügavat ja kestvat'' huvi Balti riikide julgeoleku ja iseseisvuse vastu, on reaalne tähendus nii Eestile kui ka Ühendriikidele.

President Meri sõnul on nii Ameerika valitsus kui ka Ameerika rahvas ammu tajunud, et Baltimaad on sel sajandil olnud pikka aega omamoodi lakmuseks, mis näitas kuhu liigub Euroopa. President rääkis, et mõte Balti riikide võimalikust NATO täisliikmeks saamisest on mõne meelest olnud sama hea kui ''mõelda mõeldamatust''. ''Samuti ei oleks ma uskunud 1991. aastal, kui me olime just oma iseseisvuse taastanud ja Nõukogude Liidust välja murdnud, et 1998. aastal hinnatakse Heritage Foundationi/Wall Street Journali majandusvabaduse indeksis Eesti üheks kõige vabama majandusega riigiks,'' sõnas president Meri.

''Mõelda mõeldamatust'' on tegevus, millega meie maailmakant on harjunud. Me oleme pika tee läbi käinud, käinud kiiresti, kuid meil on üks jagu veel käia,'' ütles president Lennart Meri. Selles peitubki presidendi sõnul Ühendriikide valitsusele edastatava sõnumi tuum, ''on lõpuks aeg pöörata külmale sõjale selg ja vaadata tulevikku,'' lõpetas Eesti president oma sõnavõtu.

Kolmapäeval on president Meri visiidi kavas sõnavõtud Washingtonis Euroopa Instituudis, samuti Balti riikide julgeoleku teemale pühendatud lõunasöögil Carnegie Fondis ning Välissuhete Nõukogus (Council on Foreign Relations). Neljapäeval on Ameerika Ettevõtluse Instituudis kolme Balti presidendi auks õhtusöögi NATO laienemist propageerivalt grupilt ''North Atlantic Initiative''.

Reedel toimub partnerlushartale allakirjutamise tseremoonia ning kohtumine USA presidendi Bill Clintoniga. Neljapäeval ja reedel on president Meri kavas kohtumised USA riigisekretär Madeleine Albrightiga, pealäbirääkijaga kaubandusküsimustes Charlene Barshevskyga, kaitseministri kohusetäitajaga John J.Hamrega, FBI peadirektor Louis Freeh’ga ja peaprokurör Janet Renoga.

President saabub Tallinna tagasi esmaspäeval 19. jaanuaril.


Presidendi Kantselei pressiteenistus
Kadriorus 14. jaanuaril 1998