Prantsuse Vabariigi president alustas riigivisiiti Eestisse
28.07.2001

President Lennart Meri kutsel alustas täna ühepäevast riigivisiiti Eestisse Prantsuse Vabariigi president Jacques Chirac, kes saabus hommikul kell 9 Tallinna lennuväljale. President Lennart Meri ja proua Helle Meri ametlikul vastuvõtutseremoonial oli üles rivistatud aukompanii kaitseväe üksik vahipataljonist, raporti andis nooremleitnant Hannes Meimre. Kõlasid Prantsuse ja Eesti riigihümn ning riigipead inspekteerisid auvahtkonda. President Lennart Meri tutvustas kõrgele külalisele Eesti riigitegelaste delegatsiooni ning Prantsuse suursaadik Jean-Jacques Subrenat Eesti presidendile ja tema abikaasale Prantsuse delegatsiooni, kuhu kuuluvad teiste seas Prantsuse eurominister Pierre Moscovici, väikeettevõtete, kaubanduse, käsitöö ja tarbimise riigisekretär François Patriat ja teised kõrged Prantsuse riigiametnikud. Koos president Chiraciga saabusid Eestisse ka Prantsuse Rahvuskogu ja Senati liikmeid, kultuuridelegatsioon, äridelegatsioon ja rohkesti prantsuse ajakirjanikke.

Vastuvõtutseremoonialt suundusid riigipead Viimsisse president Lennart Meri koju, kus president Meri pakkus kõrgele külalisele hommikukohvi. Hommikusöögil kõneldi Euroopa Liidu laienemisest ja Prantsuse president andis kõrge hinnangu Eesti edusammudele Euroopa Liiduga liitumise teel. Kõneldi NATOst ja Prantsuse presidendi seiskoht on, et igal riigil on suveräänne õigus oma julgeolekuküsimused öahendada. Kõneldi sellest, et kahepoolsetes suhetes ei ole probleeme poliitiliste küsimustega, kuid majandusidemed võiksid tunduvalt tugevamad olla. President Meri arvates võiks olla Eesti ja Prantsuse majandussidemed sama tugevad kui kahe riigi poliitilised suhted. Presidendid tervitasid ka kahe riigi läbirääkimistel saavutatud lahendust Eesti, samuti Läti ja Leedu sõjaeelsete saatkonnahoonete küsimusele.

Eesti ja Prantsuse riigipea vahetasid ordeneid, Prantsuse Vabariigi president sai seoses riigivisiidiga Eestisse Maarjamaa Risti keti, president Lennart Meri Prantsuse Auleegioni Suurristi. Eesti president kinkis oma Prantsuse kolleegile Anton Hansen Tammsaare ''Tõe ja õiguse'' prantsusekeelse tõlke, mis ilmus aastail 1944-48 Pariisis ning mille Eesti Nahkehistöö kunstnik Esta Voss nahka oli köitnud. Prantsuse presidendile kingiti ka kunstnik Malle Leisi serigraafiate mapp ''Horisondid''. Prantsuse riigipea kingitus oli rootsiaegne kaart Läänemere piirkonnast. President Jacques Chirac istutas president Lennart Meri koduõuele tamme. Vabariigi President andis Prantsuse presidendile ka kutse eesti maalinäituse esitlusele Pariisis 30. augustil.

President Chirac asetas pärja Vabadussõjas langenud kooliõpilaste ja õpetajate ausamba jalamile ja kohtus Stenbocki majas Vabariigi Valitsuse liikmetega. Täna pärastlõunal tutvustab president Meri oma külalisele Tallinna vanalinna, Prantsuse president avab Toompeal Prantsuse suursaadiku residentsi ja tutvub Prantsuse kultuurkeskuse uue majaga. Täna kell 16 on Rahvusraamatukogu suures saalis presidentide mõttevahetus Euroopa tuleviku ja julgeolekuteemadel ''Bonjour L’Estonie''. Õhtul pakuvad president Lennart Meri ja proua Helle Meri Mustpeade maja valges saalis Prantsuse riigipea auks piduliku õhtusöögi, kus mõlemad presidendid esinevad kõnega. Mustpeade maja Valge saali ja Olavi saali vahelises salongis on Prantsuse Presidendi riigivisiidi puhul välja pandud viis maali Eesti Kunstimuuseumi kogudes olevatest Pariisis õppinud Eesti maalikunstnike töödest. Need on Konstantin Süvalo (1884–1964) ''Pariis. Seine.'' 1929, Aleksander Vardi (1901–1983) ''Pariisi bulvar'' 1937–38, Jaan Grünberg (1889–1969) ''Külavaade Prantsusmaal'' 1936, Andrus Johani (1906–1941) ''Tänav Pariisi äärelinnas'' 1937 ning Eduard Ole (1898–1995) ''Pariis'' 1927. aastast.


Presidendi kantselei pressiteenistus

Kadriorus 28. juulil 2001