Balti riigipead kirjutasid alla ühisdeklaratsioonile
26.05.1997

Täna, 26. mail 1997, kohtusid Otepääl kolme Balti riigi presidendid, et arutada Balti riikide regionaalse koostöö-, julgeoleku- ning NATO ja Euroopa Liiduga seotud küsimusi.

Presidentide ja delegatsioonide vahel toimunud kohtumistel rõhutati Balti koostööst rääkides välispiiride tugevdamise vajadust, et Balti riikide siseselt võiks funktsioneerida Balti viisaruum. Samas oldi ühisel veendumusel, et tuleb jätkata majanduskoostööd eesmärgiga jõuda tolliuniooni.

Balti presidendid tõdesid üksmeelselt edasiminekut kolme riigi koostöös.

Vabariigi President Lennart Meri, Läti president Guntis Ulmanis ning Leedu president Algirdas Brazauskas kirjutasid ühiselt alla deklaratsioonile, mis puudutab peamiselt Balti riikide välispoliitilisi eesmärke ja toob välja muret tekitavad küsimused.

Ühisavalduses avaldati lootust, et Euroopa Liidu osas järgitakse Madridi ja Dublini otsuseid. Samas väljendati muret ratifitseerimisprotsessi takerdumise pärast Prantsusmaal ning Belgias.

Ühiselt saadeti ka läkitus NATO liikmesriikidele, milles kutsutakse üles selgelt väljendama laienemisprotsessi pidevust ning looma kindla aluse Balti riikide täisliikmeks saamisele.

Kohtumistele järgnenud pressikonverentsil tervitasid kõik kolm Balti riigi presidenti NATO-Venemaa suhete alusakti.

Toimunud kohtumistel tõstatas Eesti pool küsimuse Läänemeremaade Nõukogu sekretariaadi loomisest asukohaga Tallinnas.


Presidendi Kantselei infoteenistus
Kadriorus 26. mail 1997