Ametlikud teated
Otsing ametlikest teadetest
 
prinditav dokument

Vabariigi Presidendi ajaloomälestuste võistlus
11.04.2001

Armas Eesti koolipere!

Kujutlege, et lähete koju, kuid kodus ei ole enam isa ega ema. Ei ole ka vendi-õdesid, ja naabrid on võõrad, köögis te ei leia oma kruusi ega lusikat ja köök ei ole köök ning teie ümber räägitakse keelt, mida te ei mõista.

Kas kõlab muinasjutuna? Jah, see peabki kõlama muinasjutuna. Midagi niisugust ei juhtu mitte kunagi Eestis. Kuid see on Eestis juhtunud, ja selle nimi on küüditamine. Kooliaasta lõpul, 14. juunil me mälestame kõiki neid perekondi, keda on viie küüditamislainega püssitääkide vahel Eestist ära viidud külmale maale ja kes kaotasid oma kodu, koolihariduse ja sõbrad ning sageli ka oma elu. Eeloleval leinapäeval 14. juunil möödub 60 aastat esimesest suurküüditamisest, kuid me mälestame kõiki küüditamislaineid ja kõiki neid, kes vägivaldselt viidi Eestist minema, olgu nad eestlased, venelased, juudid, soomlased või rootslased. Aga kas me oskame neid mälestada? Kuidas toimus küüditamine sinu peres või sinu vallas, sinu koolis või sinu linnas? Mida mäletab küüditamisest vanaema või vanaisa, ema või isa? Kas nad nägid küüditamist pealt? Nägid kaubaronge, mida valvasid sõdurid, või olid nad ise küüditatud? Mida nad mõtlesid, kui Eesti piir jäi selja taha? Mida nägid, kui olid pärale jõudnud? Minu esimesel õhtul, mis juhtus olema jaanireede, lauldi ''Ma tahaksin kodus olla''. Mida laulsid sinu vanavanemad või vanemad, sugulased või naabrid?

Armas koolipere, te kõik õpite ajalugu raamatutest, aga seekord kutsun teid üles ise ajalooraamatut kirjutama, millest tulevased põlved hakkavad õppima.

Kuulutan välja mälestuste kogumise küüditamistest Eestis.

Võistlusest võtavad osa kõigi Eesti koolide kõik klassid alates viiendast kuni üheteistkümnendani kaasa arvatud. Auhinnaks on võitjate ekskursioon Soome. Auhinnatakse ka koolide emakeele, ajaloo või koduloo õpetajaid, kes aitavad võistlust korraldada. Pidagem meeles, et see ei ole kirjandite, vaid mälestuste võistlus, kus hinnatakse töö täpsust, mitte pikkust. Kes, kus, millal, miks, kuidas, rong, esimene päev kaugel, töö, nälg, suhkur, jääminek, matused ja lootus ning palju muud olgu nüüd teie küsimused, mis ootavad vanemate, sugulaste või naabrite vastamist. Eesmärgiks on parimatest töödest välja anda raamat, mis ühendaks mälestusi kõigist Eesti valdadest ja linnadest. Iga autor ja iga kool saab auhinnaks niisuguse raamatu, mis on teie endi kirjutatud ajalugu. Soovi korral võivad võistlustest osa võtta nooremate klasside õpilased ja ka abituriendid, kui see nende lõpueksameid ei sega. Võistlustööd tuleb 10. maiks üle anda sellele õpetajale, kes teie koolis võistlust juhib. Ärge unustage juurde märkimast inimese nime ja elukohta, kelle mälestusi te kirja panete. Kui lisate fotosid, märkige foto tagaküljele nimed, koht ja aeg. Kõik mälestused, – ka need, mida raamatusse ei valita – säilitatakse Tartu Kirjandusmuuseumis.

Käesolev üleskutse ilmub kõigis Eesti ajalehtedes.

Võistluse tulemused avaldatakse eeloleval leinapäeval.

Soovin teile, armas Eesti koolipere, julget pealehakkamist! Ja pidage meeles: parem lühidalt, aga täpselt!


Teie

Lennart Meri


Kadriorus 9. aprillil 2001

 

tagasi | ametlike teadete arhiiv | avalehele

© 2001 Vabariigi Presidendi Kantselei
Telefon: 631 6202 | Faks: 631 6250 | sekretar@vpk.ee
Offizielle Nachrichten Press Releases Ametlikud teated Sisevisiidid Välisvisiidid