Ametlikud teated
Otsing ametlikest teadetest
 
prinditav dokument

Vabariigi President saatis tervituse tähistamaks Kristjan Jaak Petersoni 200. sünniaastapäeva Riias
01.03.2001

President Lennart Meri saatis tervituse Kristjan Jaak Petersoni 200. sünniaastapäevale pühendatud mälestusõhtule Riias. Tervituse luges ette Eesti Vabariigi suursaadik Riias Juhan Haravee:

''Austatud sõbrad,

tervitan teie kokkutulekut, mis toimub Kristjan Jaak Petersoni 200. sünnipäeval. Kristjan Jaak sündis Riias ja suri Riias ning mul on hea meel, et Riia seda meeles peab. Petersoni osa Eesti kultuuris on oluline. Romantilised noor-eestlased on tema sünnipäeva kuulutanud eesti keele ja kultuuri päevaks. Niisuguse märgi all tähistame seda päeva juba kuuendat korda.

Tahan teid kutsuda imetlema eluahnust, avatust maailmale, emotsionaalset palangut ja ratsionaalset haaret, mis iseloomustavad seda meest, kes jäi igavesti nooreks. Mõnikord ei jõua 21-aastaselt elu veel eladagi. Kristjan Jaak Peterson jõudis. Päevikusse on ta kirjutanud: ''Kalliks pidama oma aega olen paljusid inimesi õpetanud''. See pidi olema kirglik, vahest ka fataalne äratundmine. Lahtiste silmade ja avali südamega oma väheseid aastaid elades jõudis ta oma kogemuse luuleks muuta ja luua niimoodi eesti kaasaegse luule esimesed salmid.

Aplalt omandas ta keeli ning selleski polnud ta lihtsalt õppija, vaid klassifitseerija ja süstematiseerija.

Ta asus vara teaduse juurde, sest mida muud siis on ''Mythologia Fennica'' tõlkimine koos omapoolsete kommentaaridega.

Tema must talupojakuub on saanud sümboliks, mis on meie jaoks oluline ka XXI sajandi kirjanduses ja diplomaatilises etiketis.

Mul on hea meel, et mäletame ja mälestame teda koos!''


Presidendi kantselei pressiteenistus
Kadriorus 1. märtsil 2001

 

tagasi | ametlike teadete arhiiv | avalehele

© 2001 Vabariigi Presidendi Kantselei
Telefon: 631 6202 | Faks: 631 6250 | sekretar@vpk.ee
Offizielle Nachrichten Press Releases Ametlikud teated Sisevisiidid Välisvisiidid