Ametlikud teated
Otsing ametlikest teadetest
 
prinditav dokument

Iiri Vabariigi president alustas riigivisiiti Eestisse
24.05.2001

President Lennart Meri kutsel saabusid Eestisse riigivisiidile Iiri Vabariigi president Mary McAleese ja härra Martin McAleese. Täna päraslõunal oli ametlik vastuvõtutseremoonia Kadrioru presidendilossi ees, kus Iirimaa presidenti ja tema abikaasat tervitasid president Lennart Meri ja proua Helle Meri. Presidendilossi ees oli rivistatud auvahtkond Tallinna üksik-vahipataljonist ja külalisele andis raporti nooremleitnant Hannes Meimre. Piirivalve orkester mängis Iiri ja Eesti riigihümni. Külalisi tervitasid Riigikogu ja valitsuse liikmed ning kõrged riigiametnikud. Iirimaa presidenti saadavad visiidil kultuuriminister Síle de Valera, Iirimaa suursaadik Eestis Gearóid Ó Broin, välisministeeriumi kantsler Pádraic MacKernan ja aseriigisekretär Peter Ryan.

Presidentide kohtumisel räägiti Euroopa eri servades asuvate riikide headest suhetest ja ühistest arusaamadest Euroopa ja maailma poliitikas. President Meri tutvustas Eesti arengut ja liitumiskava Euroopa Liidu ja NATOga. Euroopa Liit peab edasikestmiseks arenema ja liituma, liidu uued liikmed jagavad samu arusaamu ja väärtusi, kinnitas president Meri. President Meri sõnul on tal hea meel, et lisaks teistele valdkondadele teevad koostööd ka Eesti ja Iirimaa akadeemikud ja teadlased.

Iirimaa presidendi sõnul on visiit oluline võimalus teineteist paremini tundma õppida, sest Eestist ei teata veel väga palju. Mary McAleese'i sõnul on Iirimaal sajandeid olnud justkui suur aken avatud Ameerika poole ja Euroopa teises servas toimuvaga ei olda sama palju kursis. Ta lisas, et talle jäi president Meri räägitust meelde ka tõsiasi, et Teine maailmasõda lõppes Eestis alles üheksakümnendatel aastatel, kui Vene väed välja viidi. Iirimaa riigipea sõnul ei liitu Eesti Euroopaga, vaid Euroopa Liidu kui organisatsiooniga, sest Eestil on läbi sajandite olnud oma osa Euroopa pärimuses ja ajaloos. Ta lisas, et 1973. aastal Euroopa Liiduga liitumisel oli Iirimaa vaene riik, kuid nüüd on teistega võrdseks saanud. Kui Euroopa Liit oleks rikaste klubi, koputaks iiralsed ikka veel selle ukse taga.

Iirimaa president pani pärja Vabadussõjas langenud koolilaste ja õpetajate monumendile Reaalkooli juures, kohtus Riigikogu esimehe Toomas Savi ja Tallinna linnajuhtidega. Täna õhtul pakuvad president Lennart Meri ja proua Helle Meri Mustpeade majas Iirimaa presidendi ja tema abikaasa auks õhtusöögi, kus riigipead peavad lauakõne. Homme jätkub visiit Tartus, kus Iirimaa president peab akadeemilise loengu Tartu Ülikooli aulas ja külastab Tartu Raekoda ning Eesti Rahva Muuseumi. Iirimaa presidendi riigivisiit lõpeb laupäeval Tallinnas.

President Lennart Meri annetas Iiri Vabariigi presidendile Mary McAleese'le Maarjamaa Risti keti ja tema abikaasale Martin McAleese'le Maarjamaa Risti I klassi ordeni. Eesti riigi kingitus oli skulptor Tiiu Kirsipuu tehtud miniatuur tema Tartus asuvast Wilde ja Wilde kujust ja nahkköites inglisekeelne ''Kalevipoeg''. Külalised tõid kingiks James Joyce'i ''Dublinlaste'' esmatrüki faksiimile.


Presidendi kantselei pressiteenistus
Kadriorus 24. mail 2001

 

tagasi | ametlike teadete arhiiv | avalehele

© 2001 Vabariigi Presidendi Kantselei
Telefon: 631 6202 | Faks: 631 6250 | sekretar@vpk.ee
Offizielle Nachrichten Press Releases Ametlikud teated Sisevisiidid Välisvisiidid