Ametlikud teated
Otsing ametlikest teadetest
 
prinditav dokument

Vabariigi President kohtus Taani välisministeeriumi kantsleriga
16.12.1998

President Lennart Meri võttis täna hommikul Kadriorus vastu Taani välisministeeriumi kantsleri Friis Arne Peterseni.

Kohtumise peateemaks oli Euroopa Liidu laienemine. Viini tippkohtumisel osalenud Taani välisministeeriumi kantsler andis ülevaate seal räägitust ja kinnitas Taani tugeva toetuse jätkumist Eestile Euroopa Liidu liikmeks saamisel. Pederseni sõnul tuleb läbimurre Slovakkia ja Läti jaoks Euroopa Liidu suunal Soome eesistumise ajal, kuna Saksa eesistumise ajal tegeletakse rohkem Euroopa Liidu sisereformidega.

President Meri, kantsler Pedersen ja Taani suursaadik Eestis Svend Roed Nielsen kõnelesid ka tuumaalasest koostööst ja tuumajaamade turvalisusest. President Meri tundis muret Sosnovõi Bori ja Ignalina tuumaelektrijaama pärast. Taanlaste sõnul on Leedu üheks takistuseks teel Euroopa Liitu just Ignalina tuumaelektrijaama tehniline seisukord.

Kõneldes Balti mere energiaringi olulisusest nimetas president Meri, et kohtudes 18. novembril Riias Läti presidendi Guntis Ulmanise ja Leedu presidendi Valdas Adamkusega oli jutuks energiaringi teemalise erikohtumise korraldamine. Taanlased pakkusid siinkohal oma abi ideede leidmiseks, kuidas kõiki Balti riike energiaringi lülitada. Et energiaring tähendab peamiselt gaasi torutransporti, siis suursaadik Nielseni sõnul on oluline vaheetapp gaasi muutmine elektirenergiaks. Selleks on vaja uusi tehaseid, mille rajamiseks on võimalik taotleda toetust Euroopa Liidu struktuurifondidest, abi lubasid ka taanlased.

Taanlased avaldasid tunnustust ka kodakondsuseta vanemate lastele kodakondsust võimaldava seadusemuudatuse eest ning rõhutasid vajadusele edaspidi eraldada kaitsekulutusteks kaks protsenti rahvuslikust kogutoodangust.

Räägiti ka ajaloost. Taani on nõus avama Eestile oma arhiive, kus hoitakse sõjaaegseid säilikuid.


Presidendi Kantselei pressiteenistus
Kadriorus 16. detsembril 1998

 

tagasi | ametlike teadete arhiiv | avalehele

© 2001 Vabariigi Presidendi Kantselei
Telefon: 631 6202 | Faks: 631 6250 | sekretar@vpk.ee
Offizielle Nachrichten Press Releases Ametlikud teated Sisevisiidid Välisvisiidid