Ametlikud teated
Otsing ametlikest teadetest
 
prinditav dokument

Vabariigi President kohtus NATO Nõukoguga
04.11.1998

President Lennart Meri kohtus täna Brüsselis Põhja-Atlandi Lepingu Organisatsiooni peasekretäri Javier Solanaga ning esines kõnega Põhja-Atlandi Nõukogu ees.

Javier Solana tunnustas Eestit reageeringu eest Bosnia sündmustele ja seni tehtud kodutööd NATO laienemise eel. Solana kinnitas NATO avatud uste poliitika jätkumist, tema sõnul on NATOl üsna selge pilt Eesti püüdlustest ja olukorrast. NATO esindajad tunnustasid Eesti osalemist rahupartnerlusprogrammis ja Euro-Atlandi koostöönõukogus.

President Meri esines Põhja-Atlandi Nõukogu ees kõnega, kus kiitis NATOt konsensuse leidmise oskuse eest Kosovos. President rääkis, et NATO peab arvestama muudatusi Euroopas, et NATO liikmeskonda tuleb suurendada Euroopa ühendamise nimel, hoides nii ära tulevasi konflikte. (Presidendi kõne leiate presidendi kantselei koduleheküljel Internetis.)

NATO liikmesriikide suursaadikud avaldasid Eesti riigipeale tunnustust Eesti edusammude ees ja kinnitasid üksmeelselt laienemisprotsessi jätkumist.

Diplomaadid kinnitasid, et Eesti on valinud õige tee, tehes praktilisi ettevalmistusi sõjaliste struktuuride NATO vägedega koostegutsemiseks. Türgi suursaadik NATO juures nimetas Türgi toetuse ühe põhjusena ka seda, et Eesti ja Türgi on ühendatud meridiaani kaudu.

Saksamaa suursaadik ütles kohtumisel NATO Nõukogus, et Balti riikide vastuvõtmine aitaks kaasa üldise heaolu tekkele. "Eesti on kindlasti valinud õige raja teel liikmekssaamisele," ütles Saksa suursaadik.

Ameerika Ühendriikide suursaadiku sõnul peab riikidel olema selge sõjaline strateegia. Ta kinnitas, et põhimõtetele tuleb jääda kindlaks ning punase joone mängu Ameerika Ühendriigid kaasa ei mängi. Prantsusmaa esindaja sõnul peab laienemise dünaamika jätkuma, Washingtoni kohtumise tulemuseks peab olema midagi konkreetset. Suurbritannia suursaadiku sõnul ei lubata Washingtoni kohtumise tulemusest sõltumata Euroopas uusi eraldusjooni. NATO liikmesriikide esindajate sõnul on oluline eraldada riigieelarvest kaitsekulutusteks kaks protsenti.

President Meri kinnitas NATO Nõukogule, et Eesti teeb NATOga liitumiseks tugevalt kodutööd ning ei tegele enesereklaamiga.


Presidendi Kantselei pressiteenistus
Kadriorus 4. novembril 1998

 

tagasi | ametlike teadete arhiiv | avalehele

© 2001 Vabariigi Presidendi Kantselei
Telefon: 631 6202 | Faks: 631 6250 | sekretar@vpk.ee
Offizielle Nachrichten Press Releases Ametlikud teated Sisevisiidid Välisvisiidid