Ametlikud teated
Otsing ametlikest teadetest
 
prinditav dokument

Vabariigi President kuulutas välja eesti keele puhastamise aasta
13.11.1998

President Lennart Meri kuulutas täna Emakeeleõpetajate Seltsi ees esinedes välja eesti keele puhastamise aasta. Emakeeleõpetajate Seltsi koolituspäeval ""Väärtushinnangute kujundamise võimalustest kirjanduse õpetamisel"" rääkis president vajadusest kaitsta oma emakeelt. Kui eestlased totalitarismi ajal koondusid oma keele ümber ringkaitsesse, siis nüüd vabaduse ajal on keel sattunud lagunemise ohu alla, kõneles president.

""Vajadus kultuuri järele kasvab koos lapsega,"" rääkis president, kes teab kui raske on praegu lastes naeratavat uudishimu elavana hoida, seda äratada ja seda ka rahuldada. President rääkis sellest, kuidas harimatuse varjamiseks põimitakse eesti keeles kõneldes inglise- või prantsusekeelseid kõlinaid, ja soovis emakeele õpetajatele jõudu sellele võimsale rumaluse survele enesekindlalt vastu astuda.

President Meri soovitas emakeele õpetajatel aidata kaasa, et koolis antav haridus oleks tervik. Praeguses koolis õpetatakse väga palju erinevaid aineid, ja kõik need ei mahu ühe koolipapa pähe nagu oli õpetaja Lauri ajal, kuid õpetades tuleks mõelda rohkem kultuuri tereviklikkusele, meenutas riigipea.

Kohtudes emakeeleõpetajatega, kelle abil tipnes tänavune kodukaunistamise aasta kirjandivõistlusega ""Kodu kauniks: miks ja kuidas"", kuulutas president välja eesti keele puhastamise aasta. Ta soovis, et iga kool otsiks välja kõige naljakama lause, millest mitte midagi aru ei saa ja saadaks selle koos täpse viitega päeva ja koha kohta ajakirja ""Keel ja Kirjandus"" toimetusse Tallinnas. ""Nii saame oma keele puhtaks, nagu me oma riigi puhtaks teeme,"" rääkis president Meri.

President Lennart Meri Emakeeleõpetajate Seltsile peetud kõne leiate presidendi Kanstelei koduleheküljel Internetis aadressil www.president.ee


Presidendi Kantselei pressiteenistus
Kadriorus 13. novembril 1998

 

tagasi | ametlike teadete arhiiv | avalehele

© 2001 Vabariigi Presidendi Kantselei
Telefon: 631 6202 | Faks: 631 6250 | sekretar@vpk.ee
Offizielle Nachrichten Press Releases Ametlikud teated Sisevisiidid Välisvisiidid