Ametlikud teated
Otsing ametlikest teadetest
 
prinditav dokument

Vabariigi President alustas ametlikku visiiti Türgi Vabariigis
15.10.1998

Eesti presidendi Lennart Meri ja Türgi presidendi Süleyman Demireli kohtuminePresident Lennart Meri ja proua Helle Meri alustasid täna hommikul ametlikku visiiti Türgi Vabariiki. President Lennart Meri asetas visiidi alguses pärja Türgi Vabariigi esimese presidendi Atatürgi hauale, seejärel toimus ametlik vastuvõtutseremoonia Türgi Vabariigi presidendi residentsi juures, kõlasid riigihümnid ja presidendid Lennart Meri ja Süleyman Demirel inspekteerisid auvahtkonda.

President Demirel meenutas kohtumisel Eesti riigipeaga, et eelmisel aastal Eestis riigivisiidil olles oli arutelu all Eesti NATO liikmeks saamise võimalused. ''Ütlesin, et Eesti on iseseisev riik, seega on ta vaba otsustama, milliste julgeolekuorganisatsioonidega liituda. Venemaa väidetest hoolimata, et NATO ei saa laieneda endise NSV Liidu territooriumile, olen toetanud Eesti saamist NATO täisliikmeks, kui see on Eesti soov,'' ütles Demirel. ''Olge kindlad, et see Türgi ühemõtteline seisukoht on endiselt jõus. Esindan Türgit NATO 50. aastapäeva üritustel Washingtonis 1999. aastal, võite olla kindlad, et kaitsen seal Eesti NATO liikmeks saamist,'' kinnitas Türgi president. Ta lisas, et NATO Venemaa ja NATO-Ukraina lepete järel on olukorrad selginenud, NATO laienemisprotsess toimub: Poola, Tšehhimaa ja Ungari on saamas NATO liikmeks pärast 1999. aastat. Keegi ei võinud sellest unistadagi kümme aastat tagasi, nüüd on see reaalsus. ''Toetame, kordan, kõike, mis on Eesti huvides, saate meile loota, kui sõbrale,'' lubas president Demirel.

Peale julgeolekuküsimuste oli riigipeade kohtumisel jutuks regionaalne koostöö ja kahepoolsed suhted. Kahe riigi majanduskoostöö kohta nimetas Türgi president, et lisaks juba kehtivale vabakaubanduslepingule on vaja sõlmida topeltmaksustamise vältimise leping ning investeeringute kaitse leping, siis on komplekteeritud majandussuhtlemiseks õiguslik alus. Kultuurikoostöös tõstis Türgi president esile türgi keele õpetuse sisseviimist Eesti ülikoolikursuses, Eesti president tõi toimiva koostöö näiteks Eduard Tubina muusika esindusliku esitamise jaanuaris 1999.

President Lennart Meri kõneles, et Eesti ja Türgi suhtlevad samal meridiaanil ning Eesti kaubad on müügil juba Musta mere põhjakaldal Ukrainas ja suhete edenedes Türgiga tiheneb suhtlus mööda meridiaani. Riigipead saatev majandusminister Jaak Leimann rõhutas Eesti majanduse avatust, radikaalset erastamisprotsessi ning arenevat turismimajandust.

President tänas Türgit igakülgse toetuse eest ja õnnitles Türgi riigipead ja rahvast Türgi Vabariigi 75. aastapäeva puhul, mis on 29. oktoobril.


Presidendi Kantselei pressiteenistus
Kadriorus 15.oktoobril 1998

 

tagasi | ametlike teadete arhiiv | avalehele

© 2001 Vabariigi Presidendi Kantselei
Telefon: 631 6202 | Faks: 631 6250 | sekretar@vpk.ee
Offizielle Nachrichten Press Releases Ametlikud teated Sisevisiidid Välisvisiidid