Ametlikud teated
Otsing ametlikest teadetest
 
prinditav dokument

Vabariigi President ja Islandi riigipea andsid pressikonverentsi
09.06.1998

President Lennart Meri tänas pressikonverentsil veelkord südamlikult Islandi Vabariigi presidendi Olafur Ragnar Grimssoni Islandi toetuse eest Eestile 1991. aastal. Meri sõnul ei ole teada, kuidas oleks kujunenud Eesti ajalugu, kui Eesti ei oleks alustanud kiiresti diplomaatiliste suhete taastamist teiste riikidega.

President Grimssoni sõnul on ajalugu väikeste riikide mosaiik ja väikese riigi esindajana on ta senisest enam julgustamas väikeriikide koostööd, ka Põhjala ja Balti riikide vahel, sest regionaalsed organisatsioonid on praegu järjest olulisemaks ja mõjukamaks muutunud.

Grimsson meenutas, et Islandi välisminister oli esimene NATO liikmesriigi esindaja, kes rõhutas vajadust jätta NATO uks avatuks ka Balti riikidele. President Grimsson rõhutas, et Island ei ole mitte Euroopa Liidu vastu, vaid Islandi valitsus ja parlament on analüüsinud Euroopa Liiduga liitumisega kaasnevat, ning arvestades eelkõige seda, et 70% eksporditulust annab kalandus, on teinud otsuse Euroopa Liiduga mitte liituda. Samas on Island erinevalt mõnest Euroopa Liitu kuuluvast riigist täitnud kõik Maastrichti kokkuleppes seatud tingimused, lisas Grimsson.

President Meri kinnitusel mõistab Eesti Islandi otsust, sest kui Eesti oleks ka riik Põhja-Jäämere keskel, oleks ka Eesti samal meelel, selgitas ta. Arvestades 50 aasta pikkust kogemust totalitaarvõimu all on president Meri sõnul Euroopa Liiduga ühinemisoprotsess andnud Eestile tõuke kvaliteedi tõstmisele, ja mitte üksnes Eesti tööstuses, vaid ka Eesti poliitikas ja demokraatia arengus.

President Grimsson meenutas Islandis visiidil käinud Itaalia Vabariigi president Oscar Luigi Scalfaro sõnu, et Euroopa tulevikku ei määra raha, nagu arvatakse, vaid kultuur ja kinnitas, et Islandil saadakse selle mõtte sügavast tähendusest väga hästi aru. Ka president Meri avaldas arvamust, et paari aasta pärast mõistab enamik inimesi ka Eestis, et kultuur ei sünni rahast, vaid raha sünnib kultuurist.

Islandi riigipea sõnul oodatakse Eesti presidenti visiidile Islandile ja president Meri lubas minna sinna heal lõhepüügiajal. President Meri avaldas ka headmeelt, et Eesti pealinn on lõpuks otsustanud nimetada Tallinnas ühe tänava Islandi auks, kel on Eesti ajaloos tähtis koht.


Presidendi Kantselei pressiteenistus
Kadriorus 9. juunil 1998

 

tagasi | ametlike teadete arhiiv | avalehele

© 2001 Vabariigi Presidendi Kantselei
Telefon: 631 6202 | Faks: 631 6250 | sekretar@vpk.ee
Offizielle Nachrichten Press Releases Ametlikud teated Sisevisiidid Välisvisiidid