Ametlikud teated
Otsing ametlikest teadetest
 
prinditav dokument

Vabariigi President kohtus Itaalia presidendiga
26.03.1998

President Lennart Meri kohtus täna alanud riigivisiidil Roomas Quirinale palees Itaalia presidendi Oscar Luigi Scalfaroga.

Kohtumise põhiteemad olid majandussuhted ja võimalused viisavabaduse kehtestamiseks. President Meri sõnul on riikide majandussidemed seni tugevad, kuid Eestil on Itaaliale pakkuda võimalusi tootmise edendamiseks, arvestades Eesti sadamate ja muu infrastruktuuri võimalusi ning tööjõu kvaliteedi ja hinna suhet.

Rääkides viisavabadusest osutas president Meri sellele, et Eesti on ainus riik, kes järgmisel nädalal euroläbirääkimistele minnes peab Brüsselisse sõiduks viisat taotlema. Viisanõude kaotamisest kõneldakse täna õhtul kohtumisel välisminister Lamberto Diniga täpsemalt.

President Scalfaro õnnitles Eestit nii majandusliku kui ka poliitilise edu puhul ja meenutas oma Tallinna visiiti eelmise aasta mais. Scalfaro sõnul oli ta end Eestis nagu kodus tundnud, mis kinnitab, et Eesti on Euroopa põlisosa. Scalfaro sõnul ei teinud Euroopa Liit oma otsusega Eestile kingitusi, vaid kinnitas fakti, et Eesti on Euroopa osa.

Itaalia jälgis tähelepanuga USA-Balti harta sõlmimist. President Scalfaro sõnul oli see Eesti jaoks NATO-Venemaa delikaatse vahekorra valguses hea võimalus ennast näidata.

Scalfaro sõnul on Eesti ja Itaalia suhted väga head. Kahepoolsetel kohtumistel võiks tema sõnul alla kriipsutada kultuurikontaktide tähtsust.

Itaalia riigipea sõnul ei ole kahtlust, et Eesti pääseb edasi läbirääkimistelt ja Itaalia valitsus soovib seda.

President Meri sõnul on Eestil hea meel, et Itaalia toetab Euroopa Liidu laienemist kõigi selleks valmisolevate riikideni, just Läti ja Leedu liitumine Euroopa Liiduga on Eestile oluline. President Meri kinnitas, et Eesti ei too liitumisel Euroopa Liitu probleeme kaasa. Mitte eestlaste probleemist rääkides nimetas president Lennart Meri, et noored mitte eestlased toetavad Euroopa Liiduga liitumist.

Rääkides NATOst nimetas Eesti riigipea, et Eesti käsitleb USA-Balti hartat sammuna edasi Madridi deklaratsioonist. Eesti jaoks on NATOga liitumine välispoliitiline eesmärk.

President Scalfaro kinnitusel on Itaalia valitsusel poliitiline tahe arendada suhteid Eestiga.


Presidendi Kantselei pressiteenistus
Kadriorus, 26. märtsil 1998

 

tagasi | ametlike teadete arhiiv | avalehele

© 2001 Vabariigi Presidendi Kantselei
Telefon: 631 6202 | Faks: 631 6250 | sekretar@vpk.ee
Offizielle Nachrichten Press Releases Ametlikud teated Sisevisiidid Välisvisiidid