Ametlikud teated
Otsing ametlikest teadetest
 
prinditav dokument

Vabariigi Presidendi Londoni visiit tähistab Eesti ja Suurbritannia riikide vaheliste suhete 80. aastapäeva
06.02.1998

Eesti ja Suurbritannia riikide vahelised suhted on saanud alguse Eesti riigi rajamisest peale 80 aastat tagasi. Eesti Vabadussõja ajal toetas Suurbritannia oluliselt Eesti püüdlusi iseseisvusele ning kahe riigi vahel on siiani püsinud pikaajalised poliitilised, majandus- ja kaitsealased suhted.

Suhete püsivuse kinnituseks toimub sel aastal mitu kõrgetasemelist kohtumist. Eesti Vabariigi president Lennart Meri alustab 25. veebruaril 1998 ametlikku visiiti Suurbritannia ja Iirimaa Ühendkuningriiki, mis on Suurbritannia suursaadiku Timothy Craddocki sõnul kahe riigi suhetes tänavu kõige olulisem sündmus.

President Meri kohtub kuuepäevase visiidi jooksul Tema Majesteet kuninganna Elizabethiga, peaminister Tony Blairi, samuti välisminister Robin Cooki ja Briti parlamendi esindajatega. Eesti president kohtub Bradfordis ka Inglismaa eestlastega.

Suurbritannia saatkond Tallinnas annab ajaloolise tähtpäeva puhul välja lühiülevaate Suurbritannia ja Eesti riikide suhete algusajast, kus räägitakse Suurbritannia laevastiku appitulekust Eesti riigile otsustavatel ajahetkedel aastail 1918-20. Kahe riigi suhete püsimisele on kaasa aidanud ka asjaolu, et Suurbritannia ei ole kunagi tunnistanud Nõukogude okupatsiooni Eestis.

24. veebruaril on Tallinnas Briti kuningliku laevastiku admiral J.H.S. McAnally, suvel külastab Tallinna kuningliku laevastiku esindus, et laevastike koostöö aastapäeva tähistada.

Kahepoolsetele suhetele lisaks aitab tänavu suhteid tihendada ka asjaolu, et Suurbritannia on praegu Euroopa Liidu eesistujamaa. Selle aja sisse jäävad ka Euroopa Konverents, samuti ametlik Eesti ja Euroopa Liidu vaheliste läbirääkimiste algus.

Eesti riigipead saadab tema Londoni-visiidil Eesti ettevõtjate esindus. Kahepoolsed majandus- ja kaubandussuhted on tihenenud ja Suurbritannia on hetkel Eesti kaheksas kaubanduspartner. President Lennart Meri külastab oma ametliku visiidi ajal ka Briti suurimat finantskeskust, City of Londonit.


Presidendi Kantselei pressiteenistus
Kadriorus 6. veebruaril 1998

koostöös Briti suursaatkonnaga Tallinnas


(Saatkonnast lisainfo telefonil 6 313 462, Neve Hõbemägi)

 

tagasi | ametlike teadete arhiiv | avalehele

© 2001 Vabariigi Presidendi Kantselei
Telefon: 631 6202 | Faks: 631 6250 | sekretar@vpk.ee
Offizielle Nachrichten Press Releases Ametlikud teated Sisevisiidid Välisvisiidid