Ametlikud teated
Otsing ametlikest teadetest
 
prinditav dokument

Vabariigi President kohtus Tšehhi parlamendi esimehega
10.02.1998

President Lennart Meri võttis täna Kadriorus vastu Tšehhi senati esimehe Petr Piharti. Tšehhi parlamendidelegatsiooni visiit Eestisse on seotud Tšehhi huviga senisest rohkem koordineerida oma tegevust Euroopa Liiduga ühinemise eel.

Kohtumisel Eesti riigipeaga rõhutas Tšehhi parlamendi esimees, et ta toetab küll Tšehhi Vabariigi diplomaatilise esinduse avamist Tallinnas, kuid samas ei ole senati esimehel võimu saatkonna avamiseks.

Kohtumisel oli oluline teema Balti riikide koostöö, mis Tšehhi Vabariigi esindajate sõnul on muljetavaldav, sest arvestades kolme riigi eripära suudetakse üksteist toetada ja võimendada. President Lennart Meri kinnitas, et pärast Luksembourgis tehtud otsust on Balti riikide koostöö saanud uue poliitise motiveeringu. Eesti riigipea sõnul tuleb arvestada, et NATO suunas minnes on kolme riigi koostöö olulisemgi kui Euroopa Liiduga liitudes, sest Euroopa Liit arvestab riikide individuaalseid omadusi. Tšehhi esindajate sõnul on selline lähenemine väga tervitatav, eriti arvestades nende muret, kuidas kaasata Slovakkiat uutesse struktuuridesse, samuti Rumeenia ja Sloveenia NATOga liitumise küsimustes.

Rääkides Eesti ja Venemaa suhetest nimetas Petr Pithart, kes järgmisel nädalal külastab Venemaad, et Eesti on raskes olukorras seoses lahendamata piiriküsimusega. President Meri sõnul on näha positiivseid nihkeid, piirilepingule allkirjutamiseks on vaja poliitilist tahet. Eesti riigipea nimetas, et on märke sellest, et Eesti uus staatus Euroopa Liiduga ühinemisel on seotud Venemaa suuremast huvist piirilepingu suhtes. ''Olukord ei ole delikaatne ja raske, kõige olulisem on see, et Eesti-Vene piir on kontrolli all,'' sõnas president Meri.

Kohtumisel olid jutuks ka mõlema riigi sisepoliitilised probleemid, Tšehhi parlamendi esimees rääkis sellest, et mõlemas riigis on võimul vähemusvalitsus, samuti arutati ka erakondade rolli ja nende arengu teemal. President Lennart Meri nimetas, et Eestis on olemas konsensus suuremate eesmärkide osas ja see aitab vähemusvalitsusel hakkama saada, olgu, et mõned protsessid on seetõttu aeglasemad.

President Meri edastas Tallinnast Riiga ja Vilniusesse suunduva Tšehhi Vabariigi parlamendi delegatsiooniga oma tervitused Läti Vabariigi presidendile Guntis Ulmanisele ja Leedu Vabariigi presidendile Algirdas Brazauskasele.


Presidendi kantselei pressiteenistus
Kadriorus 10. veebruaril 1998

 

tagasi | ametlike teadete arhiiv | avalehele

© 2001 Vabariigi Presidendi Kantselei
Telefon: 631 6202 | Faks: 631 6250 | sekretar@vpk.ee
Offizielle Nachrichten Press Releases Ametlikud teated Sisevisiidid Välisvisiidid