Ametlikud teated
Otsing ametlikest teadetest
 
prinditav dokument

Vabariigi President kohtus Soome peaministri Paavo Lipponeniga
17.11.1997

Täna, 17. novembril 1997 võttis Vabariigi President Kadriorus vastu Soome peaministri Paavo Lipponeni.

Kohtumisel avaldas Vabariigi President tänu tugeva toetuse eest, mis Eestile on Soome poolt viimasel ajal osaks saanud. ''Meie välispoliitilisi prioriteete on Euroopa Liidu täisliikmeks saamine, ning Soome rahvas, valitsus ja poliitikud on meid toetanud, Eesti rahvas on seda toetust tundnud. Soome poliitika on tuntavalt mõjutanud soodsat arengut Läänemere idakaldal.'' Soome peaminister selgitas, et vaadete erinevus Euroopa Liidu laienemisküsimustes Soome ja nt Taani vahel pole siiski reaalset laadi. ''Valem, mille poole EL laienemises püüdleme, on 5+1 ning jätkuv töö ülejäänud 5 kandidaatriigiga,'' ütles Lipponen. ''See tähendab: toetame komisjoni soovitust ning soovime teistele anda laienemiseks teatud tagatismehhanisme, mis samuti on vajalik,'' selgitas ta. Ka Eesti huvides on alalise komitee loomine, kus uuritaks riikide valmisolekut liitumiseks Euroopa Liiduga, ütles Meri: see aitaks vältida sisemisi psühholoogilisi pingeid neis riikides.

President Meri kinnitas Eesti jätkuvat huvitatust laiemast energiasüsteemist, mis võimaldaks Baltimaadele Soome kaudu juurdepääsu Põhjamere maardlatele. See kava oli arutusel juba Baltimaade presidentide kohtumisel 1992. aastal. Energeetikas on see Eestile strateegiline prioriteet. Paavo Lipponeni sõnul soovib Soome näha samuti Balti piirkonna ühist energiasüsteemi. Soomel on tihedad koostöösidemed muu hulgas Venemaa Gazpromiga ja Saksamaa Ruhrgasiga.

Peaminister Paavo Lipponeni initsiatiivil oli juttu ka Eesti ja Venemaa vahelise piirilepingu allkirjastamise võimaluste praeguse seisust. Soome peaminister rõhutas samas, et Eesti liikumisel ELi suunas pole piirileppe lõplik vormistamatus takistuseks. President Meri meenutas kolme printsiipi, mis võiksid olla aluseks Eesti ja Venemaa suhetele: kahepoolne kasulikkus, rahvusvaheline õigus ja suhete pikaajaline perspektiiv. Need põhimõtted on ka Vene poolele täiesti vastuvõetavad, on juba varem president Merile kinnitanud Venemaa peaminister Viktor Tšernomõrdin.

Soome peaministrit saatsid Kadriorus Soome suursaadik Eestis Pekka Oinonen ning Soome välisministeeriumi poliitikaosakonna ja peaministri büroo töötajad.

Paavo Lipponen on viibinud Kadriorus ka varem: märtsis 1994, kuid siis oma erakonna esimehe ja veel mitte peaminstrina.


Presidendi kantselei pressiteenistus
Kadriorus 17. novembril 1997

 

tagasi | ametlike teadete arhiiv | avalehele

© 2001 Vabariigi Presidendi Kantselei
Telefon: 631 6202 | Faks: 631 6250 | sekretar@vpk.ee
Offizielle Nachrichten Press Releases Ametlikud teated Sisevisiidid Välisvisiidid