Ametlikud teated
Otsing ametlikest teadetest
 
prinditav dokument

Vabariigi President kohtus Eesti põhiseaduse välisekspertidega
26.09.1997

Reedel, 26. septembril 1997.a. kohtus Vabariigi President Eesti põhiseaduse ekspertiisiga tegelevate välisekspertidega. Nimetatud riigiõiguse teadlased osalevad täna ja homme Sakala Keskuses aset leidval teaduskonverentsil Viis aastat Eesti põhiseadust.

Kohtumisel Vabariigi Presidendiga Kadriorus viibisid: Toronto Ülikooli professor D. Cameron, Briti Rahvusvahelise ja Võrdleva Õiguse Instituudi direktor J. P. Gardner, Max Plancki Võrdleva avaliku Õiguse ja Rahvusvahelise Õiguse Instituudi direktor J.A.Frowein, Soome Justiitsministeeriumi õigusloome direktor Matti Niemivuo, Veneetsia komisjoni esindaja Schnutz Rudolf Dürr, Kieli Ülikooli avaliku õiguse ja õiguse filosoofia professor R.Alexy, Põhiseaduse Assambleed nõustanud Euroopa Nõukogu ekspertide delegatsiooni juht E.Harremoes ning samuti Eesti Justiitsministeeriumi esindajad: Heiki Loot ja Madis Ernits.

Nimetatud eksperdid viivad läbi Eesti põhiseaduse analüüsi, mis toimub kahe rahvusvahelise organisatsiooni - Veneetsia komisjoni ja SIGMA juhtimisel.

Veneetsia komisjon (Euroopa komisjon demokraatia saavutamiseks õiguse kaudu) on 1990. aastal Euroopa Nõukogus osalemise lepingu alusel moodustatud konsulteeriv organ demokraatlike struktuuride tõhustamiseks poliitika ja õiguse vallas.

SIGMA (Kesk- ja Ida-Euroopa maade juhtimise ja haldamise edendamiseks antav toetus) on OECD ja Euroopa Liidu PHARE programmi ühisalgatus, mis nõustab Kesk- ja Ida-Euroopa riike.

Kohtumisel keskenduti mitmetele aktuaalsetele Eesti riigiõiguslikele probleemidele. Sealhulgas arutati ka riigikaitse korraldust põhiseaduses ja riigikaitse käsuliini. Osalejad tõdesid ühiselt, et äärmiselt oluline on riigikaitse korraldusele käsuliini selgus ja üheseltmõistetavus.

Samuti arutati kiireid ümberkorraldusi Eesti ühiskonnas. Eksperdid väljendasid tunnustust Eesti õigussüsteemile, mis on olnud ka üheks majandusliku edu aluseks.

President Meri märkis, et iseseisvuse taastamisega astus Eesti täiesti teise õiguskorda, mis on kaasa toonud ka mitmeid riigiõiguslikke probleeme, sealhulgas võimude lahususe põhimõtte rakendumise. Mitmed eksperdid rõhutasid, et võimude lahususe tagamine on tsiviilühiskonnas äärmiselt oluline ning seda tuleb teha reaalselt toimivate õiguslike vahenditega.

Toronto Ülikooli professor D. Cameron võrdles Eesti ja Kanada põhiseadusi ning leidis, et nii väikeses riigis kui Eesti peaksid otsese demokraatia mehhanismid olema laiaulatuslikumad.

Vabariigi President tänas eksperte töö eest, mida nad teevad Eesti põhiseaduse analüüsimisel.


Presidendi Kantselei pressiteenistus
Kadriorus 26. septembril 1997

 

tagasi | ametlike teadete arhiiv | avalehele

© 2001 Vabariigi Presidendi Kantselei
Telefon: 631 6202 | Faks: 631 6250 | sekretar@vpk.ee
Offizielle Nachrichten Press Releases Ametlikud teated Sisevisiidid Välisvisiidid