Ametlikud teated
Otsing ametlikest teadetest
 
prinditav dokument

Vabariigi Presidendi avaldus
01.08.2001

Olen tänaseks kohtunud presidendi kandidaatide Peeter Kreitzbergi, Matti Pätsi, Aarand Roosi, Arnold Rüütli, Jevgeni Tombergi, Toomas Savi, Andres Tarandi ja Peeter Tulvistega ning tegin äsja Riigikogu esimehele ettepaneku kokku kutsuda Riigikogu presidendi valmisteks. Kahekümne seitsmendal augustil asub Riigikogu valima minu ametijärglast. Tema ametiaeg kestab aastani 2006 ja kui ta valitakse ka teiseks ametiajaks, siis aastani 2011. See on ajaline mõõde, milles president peab oskama eesmärke seada.

President on põhiseaduse järgi riigikaitse kõrgeim juht. See tähendab, et president vastutab kõige tähtsama eest - ta vastutab Eesti julgeoleku eest. Eesti kaitsmine on olnud minu igapäevatöö ja see peab olema ka järgmise presidendi igapäevatöö.

Pean järgmise presidendi üheks olulisemaks ülesandeks aidata Riigikogu, et selle liikmed tajuksid ühtekuuluvustunnet ning mõistaksid, et parlament ei ole mitte opositsioon ja koalitsioon, vaid et ta seadusandjana on kõrgeima võimu esindaja. Järgmine president peab seisma hea Eesti rahva ning Riigikogu ja valitsuse sõbraliku kahekõne eest.

Kallid kaasmaalased, meie kõigi asi on kujundada endas kindel veendumus, kes kandidaatidest on parim Eestile. Panen teile kõigile, ennekõike aga Riigikogule ja valijameestele südamele: võtke kokku Eesti ajalookogemus ja katsuge igat kandidaati läbi valgustada just selle kandi pealt. Tehtut hinnates saame teha järeldusi tuleviku suhtes. Presidendiamet ei ole muretu pensionipõli või karjääri kroon, nagu mõned kipuvad targutama. President on Eesti hääl ja Eesti tegu. Presidendi töö on pikk maratonijooks, mida tuleb alustada värskelt ja lõpetada värskelt.

Avaldasin kõikidele kandidaatidele tunnustust ja tänu, et valimiskampaania on kulgenud väärikalt. Panen kõikidele kandidaatidele südamele, et valmiskampaania jätkuks samas vaimus.

Soovin kõigile valijameestele, nii Riigikogu liikmetele kui ka kohalike omavalitsuste esindajatele riigimehelikku tarkust ja tarmukust otsuste tegemisel. Jõudu!


Lennart Meri


Kadriorus 1. augustil 2001

 

tagasi | ametlike teadete arhiiv | avalehele

© 2001 Vabariigi Presidendi Kantselei
Telefon: 631 6202 | Faks: 631 6250 | sekretar@vpk.ee
Offizielle Nachrichten Press Releases Ametlikud teated Sisevisiidid Välisvisiidid