Ametlikud teated
Otsing ametlikest teadetest
 
prinditav dokument

Vabariigi President saadab pärja Juminda miinilahingu ohvrite mälestusmärgile
24.08.2001

Mälestustahvli avamine Juminda miinilahingu ohvritele25. augustil avatakse Juminda neeme tipus mälestustahvel 1941. a augusti lõpus toimunud Juminda miinilahingu ohvritele. Teises maailmasõjas hukkunute mälestuseks jääb mälestustahvli juurde Vabariigi Presidendi pärg, tahvli paigaldamist toetas Vabariigi Presidendi kultuurirahastu.

Mälestustahvli avamisele laupäeval, 25. augustil kell 12 on palutud diplomaatiline korpus ja Teise maailmasõja veteranid Eestist, Saksamaalt, Soomest ja Venemaalt. Mälestustahvli avavad Eesti Mereväelaste Kogu esimees mereväekapten Roland Leit ja Loksa vallavanem Madis Praks. Mälestustahvli pühitsevad EELK Ida-Harju praost Jaanus Jalakas ja kaitseväe peakaplan kolonelleitnant Tõnis Nõmmik. Tseremoonia järel toimub sõja-ajalooline teaduskonverents.

1941. a. augusti lõpus hukkus Juminda poolsaare lähedal miiniväljadel ning Saksa lennuväe rünnakute ja maaväe suurtükitule tulemusena 66 Tallinnast Leningradi evakueeruvat laeva, nende hulgas 22 Eesti, Läti ja Leedu laeva. Koos laevadega hukkus tuhandeid tsiviilisikuid ja sõjaväelasi, kelle arv ei ole täpselt teada. Laevadel olid vangistatud, sundevakueeritud ning Punaarmeesse mobiliseeritud Eesti Vabariigi kodanikud, samuti Nõukogude Liidu Balti Laevastiku mereväelased, Punaarmee sõdurid ja ohvitserid ning kommunistliku partei ja nõukogude okupatsioonivõimu asutuste töötajad ja nende perekonnad.

Hukkunute arvu poolest on Juminda katastroof üks ohvriterohkemaid meresõja ajaloos.


Presidendi kantselei pressteenistus

Kadriorus 24. augustil 2001

 

tagasi | ametlike teadete arhiiv | avalehele

© 2001 Vabariigi Presidendi Kantselei
Telefon: 631 6202 | Faks: 631 6250 | sekretar@vpk.ee
Offizielle Nachrichten Press Releases Ametlikud teated Sisevisiidid Välisvisiidid