Ametlikud teated
Otsing ametlikest teadetest
 
prinditav dokument

Vabariigi Presidendi visiit Jaapanis jätkub
24.03.1997

Vabariigi Presidendi visiit Jaapanis jätkus 24. märtsil kõrgetasemeliste kohtumistega. Hommikul võttis president Meri vastu Jaapani väliskaubandus- ja tööstusminister Sato.
Härra Sato sõnul on Jaapanis mõistetud, et taasühinemise järel on Eesti väga kiiresti liitunud arenenud ja demokraatlike riikide perega ning seda eelkõige tänu haritud ja töökale rahvale. Kuid Jaapan teab Eestist siiski vähe ning huvi äratamiseks on kasulik Balti riikidel koostööd teha nii omavahel kui Skandinaavia riikidega.
Jaapani väliskaubanduse organisatsioon JETRO on peagi avamas oma esindust Soomes. President Meri tutvustas Eesti tööd regionaalsetes organisatsioonides nagu Läänemeremaade Nõukogu, rääkis lähemalt Eesti majanduskliimast ning rõhutas Eesti eesmärkidena liitumist Euroopa Liidu, NATO, aga ka OECDga. Minister Sato sõnul on need saavutatavad eesmärgid, kui Eesti jätkab oma edukaid reforme. Sato rõhutas, et Eesti positsiooni tugevdaks ka WTOga ühinemine. Minister tunnistas, et siiani on just Euroopa Liit ja teised rahvusvahelised organisatsioonid olnud Balti regioonis aktiivsed, samal ajal kui Jaapani huvi on keskendunud lähinaabrusele. Kuid Sato rõhutas, et Jaapani tulevikustrateegiasse kuulub ka Balti riikidega sidemete tihendamine ning praegune areng on lootustandev. Erilist heameelt tundis ta Eesti saatkonna avamise üle.

Pärastlõunal toimus kohtumine Jaapani välisminister Ikedaga, mis kestis planeeritust tunduvalt kauem. Ka Ikeda hindas kõrgelt Eesti esimese Aasia saatkonna avamist Tokios. President Meri rõhutas, et diplomaatilisi suhteid võiks kõrgemale tasandile viia vastastikku, ootame Jaapani saatkonda Tallinnas Jaapani saadikut.
Ikeda nõustus sellega täielikult, lisades, et nii kõrgetasemelist soovi tuleb kindlasti täita. Suur osa kohtumistest oli pühendatud Eesti ja Jaapani välispoliitika kokkupuutepunktidele. Jaapani välisminister hindas kõrgelt Eesti püüdeid rajada heanaaberlikke suhteid kõigi riikidega ning kinnitas, et Jaapanil on põhjust ainult rõõmu tunda, et Eesti eduka reformimaana on kiirelt lähenemas Euroopa Liidu täisliikme staatusele. NATOga liitumine on keerulisem, kuid välisminister Ikeda kinnitas, informeerides ka äsjatoimunud kohtumisest USA asepresident Al Gore’ga, et edasistel läbirääkimistel NATO laienemise üle on loota konstruktiivsusele.

Rääkides Eesti-Jaapani kahepoolsetest suhetest rõhutas president Meri, et Eesti on huvitatud mitte ainult ärisidemete tihendamisest, vaid ka kultuurivahetusest. Välisminister Ikeda kinnitas, et sama huvi on ka Jaapanil. Seetõttu pole valitsus rakendanud mitte ainult mitmesuguseid majandusliku ja tehnilise abi programme, vaid toetab Jaapani sihtasutuse kaudu ka jaapani keele õpetust Eestis. Välisminister avaldas Eestile tänu toetuse eest ÜROs ning lootis edasisele koostööle. Samuti kinnitas Ikeda, et Jaapan hindab kõrgelt Eesti valitsuse pingutusi nii majanduse kui ühiskonna reformimisel, seda enam, et Jaapan on ise läbi teinud reformiperioodi pärast II Maailmasõja lõppu, püüdes tagada üheaegselt stabiilsust ja majanduslikku kasvu.

Esmaspäeval andis Vabariigi President lõuna Jaapani parlamendi Esindajate Koja Eesti- Jaapani sõprusgrupi esimehele Koji Kakizawale. Vesteldi võimalustest paremini Eestit Jaapanis tutvustada äriseminaridel, kultuurivahetusel ja turismi edendamise kaudu.

Pärastlõunal avas President Meri Eesti saatkonna Tokios. Avamisel peetud kõnes ütles president Meri, et oma visiidi käigus on ta Jaapanis kohanud ainult lugupidavat suhtumist, Eestit koheldakse kui võrdset partnerit. Seepärast on väga hea meel, et saatkond on nüüdsest avatud ja suhete potentsiaali saab paremini ära kasutada. “Lehvigu see lipp siin igavesti nagu ka Tallinnas Toompeal,” ütles president Meri.

Saatkonna avamisele järgnenud vastuvõtule kogunes paarsada külalist, nii Jaapani kõrgeid ühiskonnategelasi kui välisdiplomaate. Hoolega hoitud üllatusena esines vastuvõtul suure menuga Jaapani lastekoor, kes laulis Eesti keeles Veljo Tormise laule.


Presidendi Kantselei infoteenistus
Kadriorus 24. märtsil 1997

 

tagasi | ametlike teadete arhiiv | avalehele

© 2001 Vabariigi Presidendi Kantselei
Telefon: 631 6202 | Faks: 631 6250 | sekretar@vpk.ee
Offizielle Nachrichten Press Releases Ametlikud teated Sisevisiidid Välisvisiidid