Ametlikud teated
Otsing ametlikest teadetest
 
prinditav dokument

Viie riigi presidendid kohtusid Tallinnas
27.05.1997

Täna, 27. mail 1997.a. viibisid Vabariigi Presidendi kutsel Tallinnas Läti president Guntis Ulmanis, Leedu president Algirdas Brazauskas, Poola president Aleksander Kwaśniewski ja Ukraina president Leonid Kutšma.

Hommikusel kohtumisel Olümpia hotellis võeti vastu ühiskommunikee, hiljem toimus viie presidendi vestlus Kadriorus.

Põhiteemadena olid arutluse all regionaalse koostöö arendamise võimalused majanduse, julgeoleku jm valdkondades, samuti praegu Euroopas toimuvad Euroopa Liidu ja NATO laienemisprotsessid ning kokkutulnud riikide suhted naaberriikidega.

Poola president Aleksander Kwaśniewski kinnitusel on Poola väga huvitatud igat laadi koostööst regioonis, “iga niisugune koostöövorm on kasulik integreerumisel Euroopa struktuuridesse,” ütles Poola president. Ühtlasi pidas ta tähtsaks, et riikide vahelised piirid regioonis oleksid “sõbralikud” niihästi inimestele kui kaupadele, mainides edusamme Leedu-Poola piiri “sõbralikumaks muutumisel.” Poola lähenemine regionaalsele koostööle sisaldab ka sõjalist koostööd. Poola on valmis olema aktiivsem Balti regioonis kui seni, ütles Poola president.

Leedu president Algirdas Brazauskas rõhutas regionaalse koostöö ühe tähtsama probleemina veoste ja inimeste vaba liikumist, mille eeltingimuseks on mitmed tehnilised kokkulepped ja infrastruktuur (nii ehitati Euroopa laiusega raudtee Kaunaseni). Kohtumisel esindatud riigid katavad suure ala Mustast merest Läänemereni, kus elab üle 100 miljoni inimese. Sellel piirkonnal on suur ühise majandusruumi potentsiaal. Olulised on suhted regiooni naaberriikidega, oli Leedu president kindel.

Kohtumisel peatuti ka Valgevene muret tekitaval arengul, presidendid väljendasid arvamust, et ei ole õige jätta Valgevenet poliitilisse isolatsiooni.

Ukraina president Leonid Ku&#t353;ma viitas Läänemere regiooni riikide koostöövõimalusele Musta mere regiooniga.

Kutšma, kes hommikul oli kohtunud Eesti ettevõtjatega, tõi positiivse näitena esile Eesti ärimeeste investeeringud Ukrainasse ning kinnitas, et Ukraina loob tingimused selleks, et Eesti kapital tunneks end Ukrainas koduselt.

Kõigil viiel riigil on ühised seisukohad kolmes valdkonnas: majanduskoostöö, Euroopa Liidu ning NATO laienemine, ütles Läti president Guntis Ulmanis. Ta pidas oluliseks, et tänane viie presidendi kohtumine resoneerub NATO ja Venemaa vahel samal päeval alla kirjutatud aktiga, mida kokkutulnud presidendid tervitasid kui julgeoleku suurenemise tegurit.

Eesti, Läti, Leedu, Poola ja Ukraina presidendid kohtuvad uuesti juba tänavu septembris Vilniuses Leedu presidendi Algirdas Brazauskase kutsel.


Presidendi Kantselei infoteenistus
Kadriorus 27. mail 1997

 

tagasi | ametlike teadete arhiiv | avalehele

© 2001 Vabariigi Presidendi Kantselei
Telefon: 631 6202 | Faks: 631 6250 | sekretar@vpk.ee
Offizielle Nachrichten Press Releases Ametlikud teated Sisevisiidid Välisvisiidid