Avaldused
Otsing avaldustest:
 
prinditav dokument

Vabariigi Presidendi artikkel ajalehes Postimees 7. mail
07.05.1999

Kui õige korraldaks OSCE missiooni ümber?


Euroopa Julgeoleku ja Koostöö Organisatsioon ning eriti komisjoni rahvusvähemuste ülemkomissar on etendanud keskset, vahel ka vastuokslikku osa, aidates Eestil taastada oma demokraatlikku poliitilist süsteemi.

Seitsme aastaga on Riigikogu omaks võtnud kõik ülemkomissar Max van der Stoeli soovitused Eesti seadusandluse kooskõlastamiseks Euroopa normidega. Et Eesti on sellega toime tulnud, on paljud kaasmaalased arvamisel, et OSCE missiooni Eestis võiks lugeda lõpetatuks. Sest kuivõrd Eesti on astunud kõik vajalikud sammud enda koha taastamiseks Euroopas, miks peaks asutus, mille ülesandeks oli nendele sammudele kaasaaitamine, jätkama oma olemasolu?

Ma mõistan neid tundeid, sest need on ju loomulikud. Ometi arvan, et OSCE missiooni ei tuleks lõpetada, vaid ümber korraldada selliselt, et see ka edaspidi aitaks meie riigil üle saada nõukogulikust minevikutaagast. Sellest äratundmisest lähtudes pakun arutluseks ettepaneku luua missiooni asemele teaduskeskus noorte koolitamiseks konflikti ennetamise teaduses ja viisides.

Arvan, et seesugust keskust võiks ülal pidada vahendite arvel, mis praegu kuluvad OSCE missiooni rahastamisele Eestis. Keskus võiks toimida Tartu Ülikooli mõne õppetooli juures, omaette õppetoolina või ka hoopis iseseisva asutusena. Ta koondaks teadlasi, üliõpilasi, valitsusväliseid organisatsioone ja miks ka mitte reakodanikke ning aitaks kaasa, et Eesti jätaks naeratades hüvasti minevikupärandiga.

Enesestmõistetavalt kuuluvad nende hulka probleemid, millega on sattunud silmitsi kõik riigid, kes pärast pimedaid okupatsiooniaastaid on enda sihiks seadnud kodanikuühiskonna ja demokraatliku süsteemi taastamise. Nende hulgas on ka rahvusvähemuste probleemid.

Ei saa välistada, et mõned inimesed tahaksid selles ettepanekus näha kallaletungi OSCEle, kuivõrd ettepanek viiks organisatsiooni ametliku esinduse sulgemisele Tallinnas. Ometi arvan, et Euroopa rahvaste ja ka OSCE enda enamuse silmis on Eesti nüüdseks saavutanud need eesmärgid, mis algselt olid püstitatud OSCE Tallinna missioonile. Teisalt võib ettepanekus haista katset säilitada OSCE tegevust Eesti Vabariigis, püsiva bürokraatia loomist, kes tuhniks meie poliitilises elus. Ometi pean silmas sootuks muud. Konfliktid on vältimatud mistahes vabas ühiskonnas ning nende õigeaegne tajumine, äratundmine ja lahendamine põlistab eeskätt demokraatlikku toimemehhanismi, põlistamata demokraatia karkusid. Püüdkem leida moodus tänase ja homse põlvkonna koondamiseks uue õppetooli, keskuse või mis iganes institutsiooni kaudu probleemidele, mille lahendamiseks OSCE omal ajal ja heas usus ellu kutsuti.

Eesti senised kaheldamatud edusammud ongi selleks aluseks, mis on loonud eelduse edaspidiseks koostööks OSCEga uuel tasandil ja uue institutsiooni kaudu, mida minevik ei tunne, kuid mis edaspidi võib paljudele riikidele kujuneda eeskujuks.

Nagu öeldud, olgu see ettepanek arutamiseks. Minu silmis tõestaks Eesti Vabariik sel viisil oma truudust Euroopa ühisväärtustele, mida OSCE missioon Tallinnas on oma raamides püüdnud alati esindada ja mida me uues organisatsioonilises rüüs - õppetoolina - veelgi toimekamalt esindaksime.

 

tagasi | avalduste arhiiv | avalehele

© 2001 Vabariigi Presidendi Kantselei
Telefon: 631 6202 | Faks: 631 6250 | sekretar@vpk.ee
Erklärungen Statements Kõned Avaldused Intervjuud