Kõned
Otsing kõnedest:
 
prinditav dokument

Vabariigi Presidendi tervitus Kristjan Jaak Petersoni 200. sünniaastapäeva tähistamisel Riias
01.03.2001

Austatud sõbrad,

tervitan teie kokkutulekut, mis toimub Kristjan Jaak Petersoni 200. sünnipäeval. Kristjan Jaak sündis Riias ja suri Riias ning mul on hea meel, et Riia seda meeles peab. Petersoni osa Eesti kultuuris on oluline. Romantilised noor-eestlased on tema sünnipäeva kuulutanud eesti keele ja kultuuri päevaks. Niisuguse märgi all tähistame seda päeva juba kuuendat korda.

Tahan teid kutsuda imetlema eluahnust, avatust maailmale, emotsionaalset palangut ja ratsionaalset haaret, mis iseloomustavad seda meest, kes jäi igavesti nooreks. Mõnikord ei jõua 21-aastaselt elu veel eladagi. Kristjan Jaak Peterson jõudis. Päevikusse on ta kirjutanud: ''Kalliks pidama oma aega olen paljusid inimesi õpetanud''. See pidi olema kirglik, vahest ka fataalne äratundmine. Lahtiste silmade ja avali südamega oma väheseid aastaid elades jõudis ta oma kogemuse luuleks muuta ja luua niimoodi eesti kaasaegse luule esimesed salmid.

Aplalt omandas ta keeli ning selleski polnud ta lihtsalt õppija, vaid klassifitseerija ja süstematiseerija.

Ta asus vara teaduse juurde, sest mida muud siis on ''Mythologia Fennica'' tõlkimine koos omapoolsete kommentaaridega.

Tema must talupojakuub on saanud sümboliks, mis on meie jaoks oluline ka XXI sajandi kirjanduses ja diplomaatilises etiketis.

Mul on hea meel, et mäletame ja mälestame teda koos!


Lennart Meri

Kadriorus 28. veebruaril 2001

 

tagasi | kõnede arhiiv | avalehele

© 2001 Vabariigi Presidendi Kantselei
Telefon: 631 6202 | Faks: 631 6250 | sekretar@vpk.ee
Reden Speeches Kõned Avaldused Intervjuud