Kõned
Otsing kõnedest:
 
prinditav dokument

Vabariigi President tervisekeskuse ''Meri'' avamisel Kuressaares 28. detsembril 2000
28.12.2000

Tänan väga nende ilusate sõnade eest, aga ma oleksin siin olnud ka siis kui mu perekonna nimi, hoidku jumal, oleks olnud Järv. Asi on selles, et Saaremaa on mulle nagu kõigile eestlastele väga südamelähedane, aga ma tahtsin veel midagi öelda, et Saaremaa võib kujuneda ja ma arvan, et ka kujuneb Eestile heaks eeskujuks, mis peaks äratama Eesti omakapitali investeerimiseks, aga just niisuguseks investeerimiseks, mille taga on kindel plaan, mille puhul on selge, et raha tuleb tagasi. Raha tuleb tagasi ja teeb terve maakonna - teid kõiki - mõnevõrra rikkamaks.

Ma tahaksin seda ilusat maja seada Saaremaale eeskujuks veel selles mõttes, et Saaremaa on nagu loodud ühe uue tööstuse, nimelt turismitööstuse rajamiseks. Meie riigi eelarve on konservatiivne ja päris hea, ja mõnikord mulle tundub, et me ei mõtle piisavalt kaugele, me võtame seda, mis Eesti teenib praegu turismiga, nagu tagatud sissetulekut. Aga see ei ole nii! Niipea kui meil hinnavahe Tallinna ja Helsingi vahel ühtlustub, on Eesti turismitööstus tõenäoliselt väga raske probleemi ees ja selle tõttu peaksime palju suurema perspektiiviga mõtlema selle ainulaadsele rollile, mida Eestis etendavad Eesti saared, mitte ainult Saaremaa vaid ka Hiiumaa ja need ülejäänud 800 saart.

Läänemeri on praegu ennast alles avastamas, ta on ju Euroopa Liidu sisemeri ja meie õnneks on üheks Läänemere riigiks ka Saksamaa, kes on olnud juba sajand kõige tugevam turismimaa. Saksamaa vajab uusi väljundeid, sakslasi te võite kohata Hispaanias, Portugalis, kõik Vahemere rannikud on sakslasi täis. Vahemerega ei saa Läänemeri mitte kunagi võistlema, aga me võiksime mõelda sellele, et nagu eestlaste hulgas, nii ka sakslaste hulgas on kindlasti oma kolm või viis protsenti inimesi, kes ei taha mitte mängupõrgutes oma vaba aega veeta, vaid tahavad näha ilusat rikkumata loodust, tahavad seda näidata oma lastele, tahavad avastada neid väärtusi, mida Euroopas on, mida Eestis on, mida Saaremaal on ja see annaks võib-olla põhjust juba üsna lähedas tulevikus mõelda niisugusele turismiringile, mis haaraks Saksamaad ja Saaremaad ja Ojamaad ja eriti just Põhja-Rootsit. Soome turist on ja jääb Saaremaale, aga selles seoses tahaksin teile pihtida, et Hansapanga juhi Indrek Neiveltiga olime kuu-poolteist tagasi ühel kenal õhtusöögil nimekate Rootsi ettevõtjatega ja nad küsisid mult ühe lihtsa küsimuse, mida ma ei ole tänaseni unustanud: Millega seletada seda, et Eesti on Rootsist kaugemale nihkunud? Mitte Rootsi kapitalist, aga sellest tavalisest tänavarootslasest, kes valib oma parlamenti ja kes oma parlamendi kaudu kujundab ka oma riigi poliitikat. Ja niipea, kui see küsimus oli kõlanud, ma mõistsin, et see on põhjendatud küsimus. Meie naaberriik, ja Tallinn on Stockholmile kõige lähedasem pealinn, on tõepoolest Eestist kaugel, Rootsi turistide arv on praegu sarnane Ameerika ja Kanada turistide arvuga. Meil on midagi olulist jäänud tegemata ja ma ei taha siin rääkida süvasadamast, see tuleb niikuinii, aga tahan rääkida ka sellest, Saaremaalt on vaja otseliini Soome, Saaremaalt on vaja otseliini Rootsi, sest meie sidemed Rootsiga ei ole mitte kõige paremad ja kui ma praegu neid soove teile esitan siis ma mõtlen ka mineviku peale, mõtlen selle peale, et Saaremaal oli kunagi oma otseliin Riiaga ja Peterburgi ja 1929. aastal, kui mu mälu mind ei peta, oli Kuressaarel otse laevaliin Helsingiga. See on põhjus, miks ka kõige vanemate kaartide peal ei ole kunagi puudunud Saaremaa. Ojamaa võis puududa, aga Saaremaa mitte.

Jumal ja saatus on Saaremaale andnud ühe erilise asendi, ühed erilised inimesed, kes mulle väga lähedased ja ma mõtlen, et kui me Saaremaa tulevikule mõtleme, siis sellega aitame Eestile väga jõudsalt kaasa. Sellepärast on mul eriline rõõm olla täna õhtul siin teie hulgas, näha tulevikku, näha maavanemat, kes seda tulevikku nii enam-vähem samades värvides näeb, näha Riigikogu esimeest, kes kahtlemata mõtleb Eesti tuleviku peale samades toonides, näha Hansapanka, tänu kellele me siin koos oleme, ja veelkord: Eesti mehed, investeerige Eestisse, ma loodan, et meil tuleb veel palju ja palju sarnaseid maju avada. Maja on kaunis ja maja kõneleb sellest, et saarlased on osanud ehitada ja oskavad ka täna ehitada.

Palju õnne teile kõigile aastalõpuks! Aitäh!

 

tagasi | kõnede arhiiv | avalehele

© 2001 Vabariigi Presidendi Kantselei
Telefon: 631 6202 | Faks: 631 6250 | sekretar@vpk.ee
Reden Speeches Kõned Avaldused Intervjuud