Kõned
Otsing kõnedest:
 
prinditav dokument

Vabariigi President Eesti Kaubandus-Tööstuskoja 75. aastapäeva puhul 17. novembril 2000
17.11.2000

Lp. Hr. Luman,
Kaubandus-Tööstuskoja liikmed,
Mu Daamid ja Härrad

Mul on hea meel tähistada koos teiega Eesti Kaubandus-Tööstuskoja 75. aastapäeva.

Kuigi 1925. aastal asutatud koja tegevus katkes vahepealsetel aastakümnetel, olete tänases Eestis saavutanud taas väärika koha.

2945 liiget on tõsine arv. Kui siia lisada, et koja liikmeskond annab üle 80% Eesti ekspordist, muutub selgeks, kui oluline roll Eesti majanduskliima kujundamises on Eesti Kaubandus-Tööstuskojal.

Teie roll tänases Eestis on laiem kui üksikutel erialaorganisatsioonidel, sest te esindate Eesti majanduse laia spektrit. See võimaldab Kaubandus-Tööstuskojal jõuliselt kaasa rääkida seaduste välja töötamisel, majandusreformide läbi viimisel ning osalusdemokraatia kaudu riigi äriühingute ja sihtasutuste suunamisel. Oma esinduste avamisega Jõhvis, Tartus, Pärnus ja Kuressaares olete tõestanud, et äri saab ajada ka väljaspool Tallinna.

Kaubandus-Tööstuskoda on korraldanud Eestit tutvustavaid seminare välismaa ettevõtjatele ning aidanud kaasa Eesti ettevõtete tegevuse laiendamisele välismaal. Selles on riik ja ettevõtted aktiivset koostööd. Mul on hea meel, et paljud siinviibijad on saatnud mind erinevatel riigivisiitidel, mille lahutamatuks osaks on alati olnud Eesti kui kaubandus- ja investeerimispaiga tutvustamine.

Meie koostöö muutub järjest olulisemaks teel Euroopa Liitu. Liitumisprotsess esitab meile sisulisi nõudeid. Me ei pea mitte lihtsalt kooskõlastama oma seadusi, vaid peame ennekõike ette valmistama Eesti ettevõtteid Euroopa tugevale konkurentsile ning tarbijate ja keskkonna kõrgetele nõuetele. Euroopa Liit tähendab ennekõike kõrget elukvaliteeti ja järelikult ka mõtteviisi muutust.

Tahaksin tänada kõiki neid ettevõtteid, kes on jõudnud oma äritegevuses nii kaugele, et peetakse võimalikuks toetada ka kultuuri, tervishoidu, teadust. Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu on saanud mitmeid annetusi, mis on võimaldanud anda välja stipendiume ja toetusi ning senise suurima projektina korraldada Eesti maalikunsti tutvustavad näitused Tallinnas, Berliinis ja loodetavasti peatselt ka Pariisis. Nimelt on meie kunstinäitus on äratanud huvi ka Prantsusmaal ning president Chirac isiklikult on osutamas meile abi, et saaksime tutvustada Eesti kunsti Pariisis juba järgmise aasta suve hakul. See oleks meie järjekordne samm enese teadvustamisel Euroopa suurriikides läbi kultuuri, sest just ühine kultuuritaust on see, millel püsib Euroopa Liit ja tema ühisväärtused.

Nagu teate, on Eesti seadnud endale eesmärgiks olla valmis liitumiseks Euroopa Liiduga 2002.aasta lõpuks. Mul on hea meel, et eelmisel nädalal toimunud riigivisiidi ajal Saksamaale kinnitasid mulle kõik sealsed riigijuhid, et Saksamaa toetab kiiret Euroopa Liidu sisemist reformi ning uute liikmete vastuvõttu vastavalt kandidaatide endi valmisolekule. Niisiis peame edasi töötama niisama tublilt kui seni ja veelgi tugevama perspektiivitundega.

Mu daamid ja härrad,

neil tingimustel tähistame Kaubandus-Tööstuskoja järgmist 80. juubelit juba Euroopa Liidus. Selleks soovin teile jõudu ja vastupidavust ning valmisolekut rinda pista uute väljakutsetega.

 

tagasi | kõnede arhiiv | avalehele

© 2001 Vabariigi Presidendi Kantselei
Telefon: 631 6202 | Faks: 631 6250 | sekretar@vpk.ee
Reden Speeches Kõned Avaldused Intervjuud