Kõned
Otsing kõnedest:
 
prinditav dokument

Vabariigi President Lennart Meri Eesti Mereväe lipulaeva Admiral Pitka üleandmistseremoonial Eesti Mereväe 82. aastapäeval Tallinnas 21. novembril 2000
21.11.2000

Härra admiral,
ekstsellentsid,
ohvitserid ja sõdurid,
austatud külalised!

Täna oleme siin selleks, et anda admiral Johan Pitka nimi Eesti Mereväe uuele lipulaevale. See on Taani Kuningriigi kingitus Eesti Vabariigile. Lubatagu sel puhul tänada Taanimaad, Tema Majesteeti kuninganna Margrethet, Taani relvajõudusid ja Taani valitsust. Admiral Pitka nimi ei vaja selgitamist. Ta alustas oma mereohvitseri karjääri Vabadussõjas ja langes Teises maailmasõjas, võideldes nii natside kui kommunistide vastu Eesti Vabariigi taastamise eest.

Eesti rahvas suutis oma iseseisvuse taastada alles 1991 ja sealt alates on meie koostöö Taaniga, Läänemere riikidega ja maailmaga hoogsalt arenenud. Kaitseministeeriumide koostööleping sõlmiti Taani ja Eesti vahel 1994. Admiral Pitka on täna selle koostöö ilus sümbol. Sümbolil on väärtust ainult siis, kui ta juhib edasi. Admiral Pitka juhib meid edasi, ta juhib edasi Taani ja Eesti koostööd Läänemere rahu ja julgeoleku kindlustamisel. Sinu ülesandeks, Admiral Pitka, on olla ja töötada kui Balti Miinitõrjedivisioni BALTRON staabi- ja varustuslaev.

Ma tänan Taani laeva Beskyttereni meeskonda ja kinnitan teile, kinnitan kõigile külalistele, et Admiral Pitka kannab auga Eesti lippu.

Tänan teid kõiki ja soovin Admiral Pitkale kolm jalga vett kiilu alla: et Eesti meri alati vabaks jääks!

 

tagasi | kõnede arhiiv | avalehele

© 2001 Vabariigi Presidendi Kantselei
Telefon: 631 6202 | Faks: 631 6250 | sekretar@vpk.ee
Reden Speeches Kõned Avaldused Intervjuud