Kõned
Otsing kõnedest:
 
prinditav dokument

Vabariigi President Maarjamaa Risti (kolmas järk) üleandmisel hr. Ronald Dietrich Asmusele Kadriorus, 24. mail 2000
24.05.2000

Hr. Asmus,
Suursaadik,
Mu daamid ja härrad.

Mul on suur heameel annetada täna Maarjamaa Rist Ronald Asmusele, kes on mitmel moel kujundanud Ameerika Ühendriikide poliitikat Balti riikide suhtes ja kes oli NATO laienemise eestkostja juba ammu enne, kui paljud sellest võimalusest üldse rääkima hakkasid. Te olete meie tänu igati ära teeninud.

Ma arvan, et ma ei liialda, kui väidan, et Ron Asmus on olnud tähtis edasiviiv jõud NATO laienemise populariseerimisel ja tihedamate sidemete loomisel Eesti ja ühelt poolt meie Balti naabrite ning teisalt Ameerika Ühendriikide vahel. Ta on Eesti tõeline sõber. Selle autasu üleandmisega avaldame tunnustust tema isiklike teenete eest Eesti ja USA suhete arendamisel ning tema isiku kaudu kujutab see ka tunnustust tugevatele sidemetele, mis eksisteerivad meie kahe riigi vahel.

Aga see orden puudutab enamat kui minevikus osutatud teeneid ja tunnustust olemasolevale olukorrale. See puudutab ka tulevikku. Ma tean, et Ron Asmus kirjutab parajasti raamatut, mis avaldab tulevikus Ameerika Ühendriikide poliitikale kindlasti suurt mõju, nii nagu tema eelmised kirjutised on aidanud praegust poliitikat kujundada. Me loodame, et ta võitleb ka tulevikus Euroopa julgeoleku eest, mis on nii tihedalt läbi põimunud Balti riikide julgeolekuga. Mitmel moel on Eesti, Läti ja Leedu olnud ning on siiani lakmuspaberid, mis näitavad meie kontinendi julgeoleku taset. Ma olen veendunud, et Ron Asmuse ulatuslik visioon – vaatamata sellele, kas ta on ametis või mitte – annab ka edaspidi oma panuse nende eesmärkide saavutamisse, mille poole me püüdleme: Balti riikide liitumine NATOga ja veelgi tugevam partnerlus USA ja Balti riikide vahel.

Tunnustusena selle suurepärase töö eest annetan ma käesolevaga Ronald Dietrich Asmusele Maarjamaa Risti ordeni.

Tänan Teid.

 

tagasi | kõnede arhiiv | avalehele

© 2001 Vabariigi Presidendi Kantselei
Telefon: 631 6202 | Faks: 631 6250 | sekretar@vpk.ee
Reden Speeches Kõned Avaldused Intervjuud