Kõned
Otsing kõnedest:
 
prinditav dokument

Vabariigi President Jaan Krossi 80. sünnipäeval Eesti Draamateatris 19. veebruaril 2000
20.02.2000

Kirjanikule võib öelda seda, mida ajaloolane öelda tegelikult ei tohi. Olen vahel mõelnud sellele, mis oleks olnud, kui Eesti Vabariik ei oleks oma sõltumatust tagasi võitnud mitte aastal 1991, vaid 1951 või 1950. Me teame, et inimkaotused oleksid olnud väiksemad, et meie liikumine oleks olnud kindlam... Seda teemat võiks pikalt jätkata. Aga olen mõelnud ka, et mis oleks olnud siis, kui Eesti oleks oma sõltumatuse kätte võidelnud alles aastal 2009 või 2019.

Ja see, et me jõudsime selleni just siis, kui oli õige aeg, õige aeg kogu rahva ja kogu riigi eksistentsile; et me olulisel hetkel suutsime toetuda sõjaeelse Eesti kogemusele ja suutsime kokku sõlmida selle, mida Einsteingi ei võinud, - see on ju sinu töö. Tänu ka sinu vanematele, kes sind sünnitasid nii täpsel ajal, ja tänu sinule ja sinu kaudu su perele, kes on seisnud müürina su ümber või põlluna, rukkiväljana.

Sa oled meile Eesti tagasi andnud ning teinud ta lõhnavaks, nähtavaks ja kombatavaks. Eesti, mis nüüd hakkab jälle kiiremini sammuma, ülesmäge ja ausalt.

Selle eest sulle suur tänu!

 

tagasi | kõnede arhiiv | avalehele

© 2001 Vabariigi Presidendi Kantselei
Telefon: 631 6202 | Faks: 631 6250 | sekretar@vpk.ee
Reden Speeches Kõned Avaldused Intervjuud