Otsused
Otsing otsustest
 
prinditav dokument

445. Akoholiseadus (Välja kuulutamata)
08.12.1998

Riigikogus vastu võetud 18. novembril 1998. Avaldatud Riigi Teatajas 1998 I, 108/109, 1782.


Jätan välja kuulutamata Riigikogus 18. novembril 1998 vastu võetud "Alkoholiseaduse".

Leian, et seaduse 21. paragrahv on vastuolus põhiseaduse 11. paragrahviga. Seaduse nimetatud paragrahvi 1. ja 2. lõige sätestavad, et alkoholi võib soetada vaid kehtivat tegevusluba omavalt ettevõtjalt ning soetatud alkohol peab olema tähistatud (partii number või tootmise kuupäev). Selega pannakse alkoholi soetajatele (ostjale) kohustus kontrollida, kas müüjal on alkoholi käitlemise tegevusluba ja kas vastav alkoholipartii on tähistatud. Tulenevalt seaduse 2. paragrahvi 7. punktis kasutatud terminist "käitlemine" eeldab "Alkoholiseaduse" 21. paragrahvi 3. lõikes sätestatu ka soetaja kohustust omada ostetud alkoholi kohta informatsiooni selle registrisse kandmise ja ehtsuse kohta.

Põhiseaduse 1. paragrahvi järgi tohib õigusi ja vabadusi piirata ainult kooskõlas põhiseadusega. Need piirangud peavd olema demokraatlikus ühiskonnas vajalikud ega tohi moonutada piiratavate õiguste ja vabaduste olemust.

Kuna alkoholi puhul on tegemist laiatarbekaubaga, siis ei saa alkoli käitlevatele ettevõtjatele ettenähtud nõudeid laiendada füüsilisest isikust alkoholi ostjatele. Seaduse 21. paragrahvis esitatud norm on ebaproportsionaalne ja kahjustab normi adressaadi huve ning ei vasta põhiseaduse nõuetele.

Seaduse 26. paragahvis sätestatud norm, mille kohaselt alkoholi tootmiseks kasutatavad ruumid ja tehnilised vahendid peavad olema alkoholi tootva ettevõtja omand, on vastuolus põhiseaduse paragrahvidega 12 ja 31.

Põhiseaduse 12. paragrahvi alusel on kõik seaduse ees võrdsed ja kedagi ei tohi diskrimineerida, sealhulgas tema varalise seisundi tõttu. Vastavalt põhiseaduse 31. paragrahvile on kõigil õigus tegelda ettevõtlusega. Seega on seaduse 26. paragrahvis ettevõtjale kehtestatud omandipiirang põhiseadusest tuleneva võrdsuse ja varalise seisundi tõttu diskrimineerimist välistava printsiibi rikkumine.

Vastuvõetud seaduse paragrahvid 38 ja 40 reguleerivad haldusõiguserikkumise või kriminaalasja kohtus menetlemise korda, mistõttu tulenevalt põhiseaduse1 04. prargrahvi 14. punktist tuleb "Alkoholiseadus" vastu võtta Riigikogu koosseisu häälteenamusega.

Eelneva põhjal pean vajalikuks Riigikogus 18. novembril 1998 vastu võetud "Alkoholiseadust" uuesti arutada ja otsustada ning viia see kooskõlla põhiseadusega.


Alus: Eesti Vabariigi põhiseaduse § 107.


Lennart Meri

 

tagasi | otsuste arhiiv | avalehele

© 2001 Vabariigi Presidendi Kantselei
Telefon: 631 6202 | Faks: 631 6250 | sekretar@vpk.ee
Resolution Põhiseadus Riiklikud sümbolid Pädevus Otsused Käskkirjad Eesti Riigipead Kadrioru loss Paslepa ametikodu Muud põhiseaduslikud institutsioonid Teenetemärgid